Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawie 8 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego trafi do niań w województwie łódzkim

25.11.2022, 17:00aktualizacja: 25.11.2022, 17:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EC - Audiovisual Service
EC - Audiovisual Service
Samorząd województwa łódzkiego rozstrzygnął konkursy na dofinansowanie pracy opiekunek. Na zadanie przeznaczył blisko 8 mln zł. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zarząd województwa łódzkiego poinformował o rozstrzygnięciu konkursów na dofinansowanie opieki nad dziećmi, które nie są objęte opieką żłobkową. Pula środków przeznaczonych na to zadanie to prawie 8 mln zł.

„Rodzice, którzy skorzystają z pomocy, mogli zatrudnić wykwalifikowaną opiekunkę, ale także, na przykład, ciocię lub babcię. Pieniądze na wynagrodzenie dla niań  będzie można otrzymywać przez rok. Ze wsparcia mogą skorzystać rodzice, których dzieci nie skończyły jeszcze 3 lat” - czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego.

Ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego wsparto 13 projektów z całego regionu.  Pieniądze otrzymają: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pabian-Med - projekt „Niania = powrót do pracy 2” - prawie 850 tys. zł, Gmina Wieluń - projekt „Nianie w Wieluniu” - prawie 490 tys. zł, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim - projekt „Niania szansą na powrót do pracy 2” - prawie 480 tys. zł, Powiat Poddębicki - projekt „Mama w pracy!” - prawie 550 tys. zł, Gmina Rozprza - projekt „Niania w Gminie Rozprza!” - prawie 480 tys. zł, Powiat Kutnowski - projekt „Mamy z Powiatu Kutnowskiego wracają do pracy!”- prawie 760 tys. z dofinasowania, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łowiczu - projekt „IDEA-lna Niania” - prawie 830 tys. zł, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Widawie - projekt „Mali mieszkańcy Gminy Widawa pod opieką niani” - prawie 470 tys. zł, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sadkowicach - projekt „Opieka nad dziećmi do lat 3 w Gminie Sadkowice - prawie 470 tys. zł, Gmina Brzeźnio - projekt „Opieka niani w Gminie Brzeźnio” - prawie 500 tys. zł, Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego - projekt „Aktywni zawodowo rodzice z nianią pod ręką” - prawie 800 tys. zł, Centrum Doskonalenia Kadr Ewa Perlińska z Ujścia - projekt „Pracujący rodzic – szczęśliwe dziecko” - prawie 800 tys. zł, Polska Grupa Naukowa - projekt „Refundacja kosztów zatrudnienia niani szansą dla rodziców dzieci do lat 3 na utrzymanie się na rynku pracy” - prawie 480 tys. zł.

„Słaby dostęp do żłobków czy klubów dziecięcych to jedna z głównych przeszkód dla rodziców małych dzieci w powrocie do pracy. Dlatego wsparcie dla rodzin pozwalające korzystać z różnych form opieki nad dziećmi, zwłaszcza najmłodszymi, jest bardzo ważne” – powiedział marszałek województwa Grzegorz Schreiber.

Jak wskazuje urząd między obszarami wiejskimi a miejskimi jest duża rozbieżność dotycząca dostępności do miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. Na wsiach tylko 2,1 proc. dzieci do 3 lat objęta jest opieką żłobkową. Są gminy, w których nie ma ani jednego żłobka. Dofinansowanie zatrudnienia niań w takich miejscowościach jest więc ogromną pomocą dla rodziców, którzy chcą wrócić do pracy.

Według danych GUS w 2020 r. w województwie łódzkim mieszkało 64 720 dzieci w wieku do trzech lat. Dzienną opieką w żłobkach objętych było 7390 dzieci, z czego 6756 w mieście, a zaledwie 634 na wsi.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.11.2022, 17:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.