Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Premier Mateusz Morawiecki o programie bezpłatnych leków: dzisiaj przyjęliśmy w tym programie bardzo korzystną zmianę dla właściwie wszystkich Polaków (komunikat)

10.07.2023, 18:39aktualizacja: 10.07.2023, 18:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Rozszerzamy program darmowych leków. Z nowego rozwiązania skorzystają osoby powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia. Już od 2016 r. osoby, które skończyły 75. rok życia korzystają z bezpłatnych leków na receptę. Teraz program trafi do większej liczby Polek i Polaków – łącznie do około 16 mln osób. To kolejny element prowadzonej przez rząd polityki społecznej. Poszerzenie programu nie byłoby możliwe gdyby nie zmiany w finansach publicznych, dzięki którym do budżetu państwa trafia więcej pieniędzy.

"Zaczęło się od zreperowania tego dziurawego jak durszlak budżetu. Dzięki temu mogliśmy rozwiązać bardzo wiele problemów. Mogliśmy rozwijać programy w dziedzinie ochrony zdrowia - takie, które na początku wdrażaliśmy dość nieśmiało, później coraz szerzej rozwijaliśmy skrzydła" – podkreślił szef polskiego rządu.

Rozszerzenie programu bezpłatnych leków

Rada Ministrów przyjęła dzisiaj projekt, który rozszerza dostęp do bezpłatnych leków. Nową grupą, która skorzysta z programu są: osoby powyżej 65. roku życia; dzieci i młodzież do 18. roku życia.

To oznacza, że przybędzie 11,5 mln osób, które będą uprawnione do otrzymania darmowych leków.

Rozszerzamy także listę produktów, które będą bezpłatne. Chodzi o leki, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

"Widać wyraźnie, że troszczymy się o to najmłodsze pokolenie, które jest naszą przyszłością, ale troszczymy się także o tych, którzy pracowali na naszą teraźniejszość: o nasze mamy, ojców, o naszych dziadków, o nasze babcie. To jest ta troska dnia codziennego, która polega na czymś bardzo, bardzo konkretnym - żeby starszy człowiek nie zastanawiał się nad tym, czy stać go na wykupienie recepty" – podkreślił premier Morawiecki.

Program Leki 75+

Dbamy o zdrowie starszych. Od 2016 roku do kwietnia 2023 r. na Leki 75+ wydaliśmy ponad 4,6 mld zł. Tyle zostało w kieszeniach seniorów. Tylko w 2022 r. seniorzy otrzymali 76 mln darmowych opakowań leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Lista bezpłatnych leków aktualnie obejmuje 2046 pozycji. To prawie połowa wszystkich leków refundowanych w aptece. Nowa lista, która uwzględnia także leki dla dzieci i młodzieży, zostanie ogłoszona przez Ministra Zdrowia.

"Chcemy, aby ta troska dnia codziennego o wykupywane recepty, o kupowane leki ustąpiła tym piękniejszym emocjom, tym pozytywnym emocjom. Żeby każda babcia i dziadek troszeczkę mniej się musieli troszczyć o to, czy mogą wykupić receptę, czy nie. Poszerzamy ten program do powyżej 4000 leków" – zapowiedział Prezes Rady Ministrów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ak/ mir/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.07.2023, 18:39
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ