Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Premiera raportu pt. „Start w dorosłość. Sytuacja młodych dorosłych po doświadczeniu życia w instytucjonalnej pieczy zastępczej”

06.12.2023, 13:51aktualizacja: 06.12.2023, 14:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Dobrych Inicjatyw
Fundacja Dobrych Inicjatyw

Już 7 grudnia o godz. 10:00 w Hotelu Mercure Warszawa Centrum, ul. Złota 48/54, sala Ballada (1 piętro), będzie miała miejsce premiera raportu „Start w dorosłość. Sytuacja młodych dorosłych po doświadczeniu życia w instytucjonalnej pieczy zastępczej”. Inicjatorem badań przeprowadzonych przez Ośrodek Ewaluacji jest Fundacja Dobrych Inicjatyw (www.fdi.org.pl). W konferencji prasowej udział wezmą: Rzeczniczka Praw Dziecka – Monika Horna-Cieślak, przedstawiciele i przedstawicielki NGOsów wspierających podopiecznych instytucjonalnej pieczy zastępczej, dyrektor Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu oraz usamodzielniona wychowanka placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Fundacja Dobrych Inicjatyw powstała niemal dekadę temu (2014 rok), aby upomnieć się o dzieci opuszczające placówki opiekuńczo-wychowawcze i wspierać ich usamodzielnianie, by złagodzić „twarde lądowanie” w dorosłe życie, po niełatwych doświadczeniach dzieciństwa.

„Nie bez powodu spotykamy się właśnie w grudniu. Przedświąteczny czas otwiera serca ludzi na potrzeby innych. Jednak mamy świadomość, że nasi podopieczni potrzebują pomocy na życie, nie tylko od święta. Chcemy podarować im samodzielność wyposażając w narzędzia niezbędne w dorosłym życiu. Obok bieżących działań wspierających młodych dorosłych, w perspektywie długofalowej dążymy do wdrożenia zmian systemowych” – mówi Bartłomiej Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw.

Wdrożenie adekwatnych działań naprawczych w systemie instytucjonalnej pieczy zastępczej wymaga diagnozy sytuacji i potrzeb podopiecznych tzw. domów dziecka oraz usamodzielnionych, którzy opuścili placówki. Tymczasem, jak zauważa Fundacja Dobrych Inicjatyw, instytucje publiczne od dekady nie dostarczyły rzetelnych danych na temat osób, które doświadczyły życia w instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Raport „Start w dorosłość” to diagnoza sytuacji, problemów i potrzeb osób usamodzielnionych i wychowanków publicznych placówek opiekuńczo-wychowawczych, a także potrzeb placówek w zakresie przygotowywania wychowanków do samodzielności w dorosłym życiu. Jest merytoryczną podstawą do przygotowania rekomendacji dla poprawy sytuacji wychowanków placówek w Polsce.

Badanie było na bieżąco omawiane z przedstawicielami instytucjonalnej pieczy zastępczej i przedstawicielami trzeciego sektora, którzy na co dzień zajmują się wspieraniem usamodzielnienia wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych. Raport był też konsultowany merytorycznie z profesor dr hab. Marią Kolankiewicz z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Przebieg i uczestnicy konferencji prasowej oraz debaty eksperckiej:

Moderatorka: Mirella Panek-Owsiańska - ekspertka CSR i komunikacji społecznej

Prezentacja wyników badań:

  • Agnieszka Szczurek – koordynatorka badania, Ośrodek Ewaluacji
  • Bartłomiej Jojczyk - prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw
  • Szymon Bubiłek - przewodniczący Rady Fundacji Dobrych Inicjatyw

Debata ekspercka z udziałem praktyków:

  • Monika Horna-Cieślak - Rzeczniczka Praw Dziecka
  • Bartłomiej Jojczyk - prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw
  • Damian Szwagierczak - dyrektor Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu
  • Ewa Fiedorek - usamodzielniona wychowanka instytucjonalnej pieczy zastępczej
  • Anna Ejme - prezeska Fundacji Atalaya
  • Magdalena Kępka - członkini zarządu Fundacji Robinson Crusoe, Fundacji Samodzielni Robinsonowie
  • Kamilla Gibas - prezeska Fundacji Szczęśliwej Drogi

Źródło informacji: Fundacja Dobrych Inicjatyw

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 06.12.2023, 13:51
Źródło informacji Fundacja Dobrych Inicjatyw
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ