Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prezydent Mołdawii wygłosi przemówienie w Parlamencie Europejskim

18.05.2022, 11:17aktualizacja: 18.05.2022, 11:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2022 - Source : EP
© European Union 2022 - Source : EP
W środę o godz. 15.00 prezydent Mołdawii Maia Sandu wygłosi przemówienie na temat wojny na Ukrainie i jej konsekwencji.

Mołdawia, jako kraj sąsiadujący z Ukrainą, została szczególnie dotknięta toczącą się wojną. Oprócz tego, że przyjęła dużą liczbę ukraińskich uchodźców, doświadczyła także cyberataków oraz niedawnej serii incydentów związanych z bezpieczeństwem we wspieranym przez Rosję separatystycznym regionie Naddniestrza.

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, na początku marca 2022 roku, Mołdawia złożyła formalny wniosek o członkostwo w UE. W rezolucji przyjętej 5 maja Parlament Europejski wezwał do przyznania jej statusu kraju kandydującego do UE.

Maia Sandu jest prezydentem Mołdawii od grudnia 2020 roku. Wcześniej pełniła m.in. funkcję premiera.

Po przemówieniu w sali plenarnej, przewodnicząca PE Roberta Metsola oraz prezydent Sandu wezmą udział we wspólnej konferencji prasowej, która odbędzie się ok. godz. 15.40.

W środę po południu posłowie będą również debatować nad rocznym sprawozdaniem z oceny umowy stowarzyszeniowej UE z Mołdawią. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.05.2022, 11:17
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.