Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prof. Huebner: Konferencja o przyszłości Europy to wielka szansa

11.05.2021, 13:37aktualizacja: 11.05.2021, 13:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Screen z konferencji prasowej online; Fot. PAP
Screen z konferencji prasowej online; Fot. PAP
Prof. Danuta Huebner i Radosław Sikorski zachęcali we wtorek do udziału w Konferencji o przyszłości Europy. To wielka szansa i dobry moment – podkreślali.

W niedzielę, 9 maja zainaugurowano Konferencję, podczas której przez rok będzie trwała debata z udziałem obywateli o tym, jak powinna wyglądać Unia Europejska w przyszłości. We wtorek do udziału w zaplanowanych wydarzeniach zachęcali podczas konferencji zorganizowanej przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce europosłowie z Grupy Europejskiej Partii Ludowej: prof. Danuta Huebner oraz Radosław Sikorski.

Według prof. Huebner Konferencja jest szansą na pokazanie w europejskim obywatelskim głosie również głosu polskiego. „To jest dla nas Polaków wielka szansa, żeby z Polski popłynął do Europy, ale także do świata, bo świat się też tym trochę interesuje, inny głos o Europie. Żeby to nie był ten głos, do którego rząd przyzwyczaił świat w ostatnich latach” – oceniła Danuta Huebner. „To jest dla nas wielka szansa jako Polaków, żeby mieć wewnętrzną debatę o Europie w Polsce, bo jakoś ostatnio specjalnie dużo jej nie było” - dodała.

Prof. Huebner podkreśliła też, że Traktat Lizboński nadał „ogromny rozmach obywatelstwu Unii Europejskiej”. „Jesteśmy obywatelami z prawami i obowiązkami. [Traktat Lizboński] wprowadził Unię jako wspólnotę obywateli, nie tylko wspólnotę państw, ale nie nadał temu wymiarowi praktycznej mocy. To jest ciągle nieprzetrawione przez wielu przywódców politycznych, ta obywatelskość Unii, a demokracji europejskiej bez obywateli nie da się ani umocnić, ani też przyklepać, zagwarantować. Stąd ten pomysł na konferencję z bezprecedensową rolą obywateli” - wskazała.

Radosław Sikorski ocenił z kolei, że Konferencja zaczyna się w dobrym momencie. „Uważam, że pandemia uświadomiła Europejczykom, że wymagamy od Unii, aby w kryzysie była sprawna, ale nie dajemy jej wystarczających kompetencji” – mówił, zaznaczając, że „zdrowie to póki co kompetencja państw narodowych”.

„Przede wszystkim wzywam wszystkich tych, którzy - po części słusznie, a po części na wyrost - oskarżają Unię, że jest zbyt elitarna czy zbyt biurokratyczna: to jest ten moment, żeby dać głos, żeby wziąć udział w tych formułach, które Konferencja udostępnia i powiedzieć, jakiej Unii chcemy” – zachęcał Sikorski.

Jak mówił, on sam będzie w Konferencji zabierał głos w sprawach wspólnego działania UE na arenie międzynarodowej. „Uważam, że Unia musi być skuteczna w dziedzinie spraw zagranicznych i w dziedzinie obronności. Niestety państwa członkowskie nie przestrzegają traktatu z Lizbony i nie działają wspólnie na arenie międzynarodowej” - ocenił.

„Niestety grupy bojowe, które miały być zalążkiem wspólnych zdolności obronnych, nie są używane. A pandemia nam wszystkim uświadomiła, że może się zdarzyć to, czego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Zdolności obronne też są po to, aby się przydały wtedy, kiedy stanie się coś, czego sobie nie życzymy” - przekonywał.

Wielojęzyczną platformę cyfrową, przy pomocy której obywatele mogą kontaktować się i omawiać swoje propozycje z osobami pochodzącymi ze wszystkich państw członkowskich, można znaleźć TUTAJ.

aba/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.05.2021, 13:37
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ