Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Program Achilles Data otwiera drzwi dla młodych dziennikarzy

12.06.2024, 14:26aktualizacja: 12.06.2024, 14:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Bakala (1)
Fundacja Bakala (1)
Fundacja Bakala uruchamia nową odsłonę programu Achilles Data dla młodych dziennikarzy. Ten dwuetapowy program obejmuje jesienne wykłady, a następnie pracę grupową pod kierunkiem mentora, oferując unikalną możliwość poznania pracy dziennikarza i nabycia cennych umiejętności takich jak prowadzenie wywiadów i podstawy dziennikarstwa śledczego.

To już ósmy rok, kiedy Fundacja Bakala organizuje ten uznany program dziennikarski, który jest otwarty nie tylko dla studentów z Czech, ale również ze Słowacji, z Polski i Węgier. Uczestnicy zdobędą praktyczne doświadczenie w zawodzie dziennikarza oraz niezbędne umiejętności do realizacji przyszłych projektów. Projekty zakończone sukcesem w ramach programu Achilles Data mają również unikalną szansę na publikację w jednym z partnerskich mediów programu.

Program jest otwarty dla studentów wszystkich kierunków studiów licencjackich i magisterskich, w tym dziennikarstwa, nauk o mediach, nauk politycznych, prawa, studiów międzynarodowych, informatyki i innych.

„Wierzymy, że w każdej dziedzinie może kryć się talent do dziennikarstwa - mówi Václav Pecha, dyrektor Fundacji Bakala. - Achilles Data daje studentom unikalną szansę na doświadczenie zawodu dziennikarza. Dodatkowo program pozwala im nawiązać kontakty z profesjonalistami z branży i budować podstawy przyszłej kariery”. Uczestnicy zdobędą kluczowe umiejętności dziennikarskie pod kierunkiem doświadczonych mentorów. Będą uczyć się, jak weryfikować i znajdować dane i fakty, pisać angażujące analizy, przestrzegać etyki dziennikarskiej oraz zarządzać pracą zespołową. Następnie wykorzystają zdobytą wiedzę w pracy grupowej nad różnymi przypadkami lub tematami.

Projekty z poprzednich lat w ramach tego programu obejmowały analizy o znaczeniu społecznym. Uczestnicy badali m.in. jedną z aplikacji społecznościowych i związane z nią zagrożenia społeczne, analizowali kwestię legalizacji kratomu oraz badali propozycję dostaw „zielonej energii” z Azerbejdżanu. Wyniki ich pracy były publikowane w mediach takich jak Deník N, Ekonom oraz na stronie Fundacji Stop Korupcji.

Aplikacje do programu można dostarczać od 29 maja, a termin składania zgłoszeń upływa 30 września. Kurs jest bezpłatny i obejmuje koszty podróży i zakwaterowania dla uczestników spoza Pragi. Więcej informacji o programie i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie Fundacji Bakala - Program Achilles Data.

Program Achilles Data jest organizowany przez Fundację Bakala we współpracy ze słowacką fundacją Zastavme korupciu i przy wsparciu Ambasady USA w Czechach. Jednym z partnerów projektu jest Centrum Śledcze Jána Kuciaka. Słowacki dziennikarz śledczy Ján Kuciak był absolwentem kursu Achilles Data.

KONTAKT:

Tereza Fialová

Junior PR Consultant

MSL Czech Republic

tel. 601 354 062

e-mail: tereza.fialova@mslgroup.com

Źródło informacji: Fundacja Bakala

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.06.2024, 14:26
Źródło informacji Fundacja Bakala
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ