Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Projekty z programu grantowego PSE wzmocnią Śląsk

24.11.2022, 08:30aktualizacja: 24.11.2022, 08:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PSE
PSE
W ramach IV edycji programu grantowego „WzMOCnij swoje otoczenie”, realizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, na terenie 14 śląskich samorządów, powstają 24 projekty dotyczące m.in. edukacji i bezpieczeństwa. Granty przyznane w tej edycji programu podmiotom z województwa śląskiego mają łączną wartość blisko 470 tys. zł.

To już czwarta odsłona programu PSE „WzMOCnij swoje otoczenie”, którego celem jest wspieranie realizacji lokalnych projektów związanych z rozwojem infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz zapewnienie pomocy finansowej w ich wdrożeniu. W tegorocznej edycji PSE wsparły realizację pomysłów samorządów i lokalnych organizacji łączną kwotą ok. 4,6 mln zł.

„Projektów realizowanych dzięki programowi >>WzMOCnij swoje otoczenie<< stale przybywa. Co roku rosną też potrzeby lokalnych społeczności i pojawiają się nowe wyzwania. Dlatego w każdej edycji zwiększamy zasięg naszego programu i liczbę gmin, które mogą brać w nim udział. Program realizujemy już po raz czwarty w całej Polsce, a drugi na Śląsku” - mówi Rafał Jaros z Wydziału Komunikacji Społecznej PSE. „W tym roku przekazaliśmy granty o wartości ponad 4,6 miliona złotych. Środki te trafiły do instytucji, które najlepiej wiedzą, jakie inicjatywy są najbardziej potrzebne lokalnym społecznościom” - uzupełnia.

Beneficjenci programu z województwa śląskiego postanowili zadbać o bezpieczeństwo i edukację. „Cieszymy się, że na Śląsku jest tak wielu ludzi, którzy chcą zmieniać swoją okolicę. Dzięki temu powstały wyjątkowe projekty, które posłużą mieszkańcom na długie lata” - wskazuje Rafał Jaros.

Ochotnicza Straż Pożarna Pławniowice dzięki grantowi w ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie” zaopatrzyła się w cztery komplety ubrań specjalnych, niezbędnych do przeprowadzania skutecznych akcji ratowniczo-gaśniczych. Również OSP Górki-Stany zakupiła dla swojej jednostki sprzęt ratowniczy i odzież ochronną.

Fundacja Ogniwo z Jastrzębia Zdroju za pieniądze z programu PSE kupiła aparat dwukanałowy EEG Biofeedback, co umożliwiło stworzenie w siedzibie fundacji miejsca do terapii dzieci i osób dorosłych z problemami neurologicznymi.

Wśród laureatów IV edycji programu jest również Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kośmidrach oraz Szkoła Podstawowa SPSK w Kłobucku. ZSP stworzył dla swoich uczniów pracownię kulinarną „Kuchcikowo”, a SPSK, dzięki grantowi pozyskanemu przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół, wzbogaciła się o pracownię matematyczno-fizyczną.

Idea programu PSE „WzMOCnij swoje otoczenie” jest zbliżona do formuły budżetu partycypacyjnego, dzięki któremu to samorządy, ich jednostki budżetowe, np. szkoły, przedszkola czy ośrodki pomocy społecznej, a także organizacje pozarządowe mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę, ubiegając się o granty w wysokości do 20 tys. zł. Tegoroczna edycja programu objęła swoim zasięgiem 167 samorządów w całej Polsce. Część projektów została już zrealizowana i ich efekty przynoszą korzyści dla wielu społeczności, a rezultaty pozostałych inicjatyw poznamy do końca 2022 roku.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV, o łącznej długości ponad 15 tysięcy kilometrów oraz 110 stacji elektroenergetycznych, służących do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej. Na Śląsku PSE realizują inwestycje polegające m.in. na budowie linii 2 x 400 kV Trębaczew - nacięcie linii Joachimów (Rokitnica) - Wielopole.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://raport.pse.pl/ i www.wzmocnijotoczenie.pl oraz na kanale programu „Wzmocnij swoje otoczenie” w serwisie YouTube - TUTAJ.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.11.2022, 08:30
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.