Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie

29.02.2024, 15:30aktualizacja: 04.03.2024, 13:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Instytut Studiów Wschodnich
Fundacja Instytut Studiów Wschodnich
W dniach 4-5 marca 2024 w Mikołajkach odbędzie się 9 Europejski Kongres Samorządów. W Kongresie weźmie udział ponad 2000 uczestników z ponad 30 krajów. Pierwszego dnia Kongresu odbędzie się składająca się z dwóch części sesja plenarna: „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”.

Moderatorem wieczornej części sesji będzie Willie Sullivan, starszy dyrektor, Electoral Reform Society, Wielka Brytania.

Panelistami będą:

  • Marcin Kuchciński, marszałek, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Polska
  • Jerzy Buzek, poseł, Parlament Europejski, Polska
  • Francisco Javier Ayala Ortega, przewodniczący Komitetu ds. Stosunków Międzynarodowych, Hiszpańska Federacja Gmin i Prowincji FEMP, Hiszpania
  • Pekka Komu, Business Development Manager, przewodniczący zarządu Regionu Päijät-Häme, LADEC, Finlandia
  • Krzysztof Gawkowski, wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji, Ministerstwo Cyfryzacji, Polska

Wysoki poziom samorządności to jedno z największych osiągnięć systemów demokratycznych. Scedowanie zadań na samorządy i społeczeństwo zaprocentowało rozwojem regionów. Poważne turbulencje z jakimi mierzymy się w ostatnich latach odcisnęły piętno na procesie globalizacji i decentralizacji. Pandemia, inflacja i wojna w Ukrainie zachęciły kraje do konsolidacji władzy. Czy centralizacja jest jednak właściwą ścieżką rozwoju? Nowe czasy wyznaczają zadania i wyzwania, na które jedną z odpowiedzi powinno być rewolucyjne podejście do idei decentralizacji.

Europejski Kongres Samorządów, program który obejmuje blisko 200 wydarzeń (bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów, prezentacji), serdecznie zaprasza do rejestracji na wydarzenie za pośrednictwem strony: https://www.forum-ekonomiczne.pl/ 

Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce, w którym spotykają się liderzy samorządów, przedstawiciele elit regionalnych członkowie administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.

Głównym Partnerem 9 EKS jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wrota Warmii i Mazur - Regionalny portal informacyjny - Home (warmia.mazury.pl)

Źródło informacji: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.02.2024, 15:30
Źródło informacji Fundacja Instytut Studiów Wschodnich
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ