Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Puck: port jachtowy rozbudowywany dzięki dofinansowaniu z UE

31.05.2023, 15:34aktualizacja: 31.05.2023, 15:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
W Pucku powstaje nowa marina, dzięki której z przystani będzie mogło korzystać ok. 100 dodatkowych jachtów. Inwestycja dofinansowana z funduszy unijnych ma wspomóc lokalną turystykę i dać impuls do rozwoju działalności gospodarczej mieszkańców gminy.

Jak wyjaśniła Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka, rozbudowa mariny była potrzebna, bo w istniejących portach – jachtowym i rybackim jest miejsce tylko na 60 jednostek pływających.

„Wiemy, że zapełnione są także sąsiednie mariny i w naszym powiecie, i dalej w Gdyni, w Sopocie. Wiemy od żeglarzy, że jest takie zapotrzebowanie. Puck ma się rozwijać w kierunku wody i należy ten potencjał, który mamy na Zatoce Puckiej po prostu wykorzystać. Dzięki przychylności pracowników, głównie marszałka województwa, zostało to zrozumiane i bardzo duża część tych pieniędzy na rozwój turystyki wodnej została przeznaczona właśnie na to, co się w Pucku dzieje” – powiedziała w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP burmistrz Pucka.

Hanna Pruchniewska zaznaczyła, że inwestycja trafiła na trudny okres, co spowodowało, że planowane koszty wzrosły.

„Okres inflacyjny, okres wojenny, pandemiczny, podwyższenie kosztów pracy – to wszystko wpłynęło na to, że koszty są wyższe niż planowaliśmy w roku 2015. Na ten moment mogę powiedzieć o 39 mln 600 tys. zł - z tego ponad 22 mln zł to jest dofinansowanie unijne” – dodała burmistrz.

Inwestycja współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

„Leżymy nad morzem jako województwo, to jeden z wielu projektów dotyczących rozbudowy marin i przystani. To systemowe podejście do rozwoju turystyki w województwie pomorskim – od początku realizacji unijnego programu regionalnego finansujemy i realizujemy takie projekty” – powiedział w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Prace budowlane pierwszego etapu budowy nowego portu rozpoczęły się w sierpniu 2021 roku, ale proces związany z projektem – jego dokumentacją, zbieraniem niezbędnych pozwoleń i zgód potrzebnych do rozpoczęcia inwestycji zaczęły się w 2015 roku.

„W etapie pierwszym jesteśmy bliscy finału, czyli jest to budowa falochronu północnego z pomostem łączącym oraz miejscem na cumowanie 98 jednostek, w tym 4 jednostek białej floty. Jeżeli chodzi o drugi etap, to jest rozbudowa falochronu północnego, falochron wschodni, rozbudowa zaplecza oraz kolejne stanowiska na ok. 100 jachtów. Również elementem tego całego przedsięwzięcia jest inwestycja Urzędu Morskiego - falochron zachodni, który m.in. będzie pełnił funkcję osłonową dla naszej części, ale będą tam też elementy związane z obsługą naszej mariny” – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Piotr Ciskowski, zastępca burmistrza Pucka.

Pierwszy etap inwestycji obejmuje także budowę stałego pomostu połączeniowego – nowego puckiego molo o długości 180 metrów wraz z trzema pomostami pływającymi dla jachtów oraz zapleczem portu. Co istotne, wszystko jest budowane tak, by mogło działać samodzielnie – jeszcze przed rozpoczęciem budowy kolejnych etapów. Docelowo po zakończeniu obu etapów inwestycji, w marinie będzie miejsce na ok. 250 jachtów oraz dla statków białej floty kursujących m.in. na Półwysep Helski.

„Umowa z wykonawcą mówi, że prace zostaną zakończone we wrześniu tego roku, ale wykonawca deklaruje, że uda się to zrobić wcześniej – być może jeszcze w czerwcu, ale pozostaje jeszcze kwestia odbiorów inwestycji” – dodał wiceburmistrz.

Puccy samorządowcy chcą, by dzięki nowej marinie do miasta mogło przypłynąć jeszcze więcej żeglarzy z Polski, Skandynawii i z Niemiec. Inwestycja ma także dać impuls rozwojowy do działalności gospodarczej mieszkańców miasta.

Położony na Pomorzu Puck jest kolejnym samorządem, który odwiedziliśmy w ramach projektu „Polityka spójności w regionach”. W ramach cyklu wideoreportaży o funduszach unijnych pokażemy dwadzieścia miejsc, które zmieniły się dzięki polityce spójności i dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 31.05.2023, 15:34
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ