Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Puda: dodatkowe 8,7 mld zł dla samorządów na uzupełnienie wkładu własnego w projektach UE

28.04.2023, 12:37aktualizacja: 28.04.2023, 12:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. MFiPR/Twitter
Fot. MFiPR/Twitter
„Ponad 8,7 mld zł z budżetu państwa trafi do wszystkich samorządów na uzupełnienie wymaganego wkładu własnego w unijnych projektach” – ogłosił w środę minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

„Zdajemy sobie sprawę z tego, że samorządy mogą mieć problemy z finansowaniem wkładu własnego (w projektach unijnych – red.), dlatego podjąłem decyzję, że samorządowi beneficjenci będą mogli otrzymać dodatkowe dofinansowanie do wymaganego wkładu własnego” – powiedział Puda podczas konferencji prasowej.

Zdaniem ministra, środki te znacznie ułatwią samorządom pozyskiwanie funduszy europejskich z nowej perspektywy.

„Pozwoli to wnioskodawcom na oddech, na możliwość realizacji projektów w obszarach kluczowych, z punktu widzenia tych samorządów, miast i województw” – mówił Puda.

Szef MFiPR podkreślił, że na uzupełnienie wkładów własnych rząd przeznaczył ponad 7,5 mld zł, z czego 2,4 mld zł na uzupełnienie wkładu własnego na projekty do środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ponad 3,6 mld zł na projekty do Europejskiego Funduszu Społecznego Plus i 1,5 mld zł na projekty do środków z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.   

„Oprócz tego ponad 1 mld zł przeznaczamy na współfinansowanie projektów państwowych jednostek budżetowych oraz jednostek samorządu terytorialnego w zakresie zadań zleconych z zakresu administracji rządowej za pośrednictwem poszczególnych dysponentów. To oznacza, że po uzupełnieniu tych środków programów regionalnych środkami budżetu państwa wesprzemy kwotą ponad 8,7 mld zł” – podkreślił Puda.

Szef MFiPR wyjaśnił, że dodatkowe środki zostały podzielone między województwa „w zależności od tego, kto jest beneficjentem w regionie tym ogólnym, regionie rozwijającym się, czy regionie już rozwiniętym”. Dodał, że kwoty dofinasowania to kwoty wynikające z pewnego podziału alokacji pomiędzy wkłady własne.

„I tak w tych normalnych regionach to 15 proc., w regionach rozwijających się ten wkład własny to 30 proc., a w regionach rozwiniętych to 50 proc.” - wskazał minister.

Puda zaznaczył, że przyznane środki zostaną ujęte w kontraktach programowych, co zagwarantuje ich wykorzystanie przez poszczególne województwa.

„Zrobimy to w drodze aneksów, które podpiszemy z każdym z marszałków, po to aby udało się zrealizować te środki finansowe” - dodał.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.04.2023, 12:37
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ