Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Punkt Zwrotny w modzie i walce z greenwashingem. Nowa inicjatywa Interzero i Mamy Projekt

28.09.2023, 09:23aktualizacja: 28.09.2023, 09:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

fot. M. Tym
fot. M. Tym
Punkt Zwrotny to pierwsze w Polsce centrum edukacyjne oparte na formule pokojów zagadek. Nowe miejsce powstało w Warszawie, skierowane jest do młodzieży i opowiada o wpływie świata mody oraz opakowań na planetę. Za projekt odpowiadają Grupa Interzero i kolektyw Mamy Projekt.

Żyjemy szybko, produkujemy szybko, zużywamy szybko. Szybka moda (ang. fast fashion) podbija serca i osiąga wysokie zyski, nie zważając na konsekwencje społeczne i środowiskowe. Rokrocznie 92 miliony ton odpadów tekstylnych trafia na składowiska, a zaledwie 1% poddawanych jest recyklingowi. Równocześnie dla młodzieży wygląd i moda to środek wyrażania siebie, budowania tożsamości. Jak odnaleźć się w świecie, w którym producenci często mydlą oczy ekologicznymi sloganami, a niezliczone techniki marketingowe bombardują nas swoim przekazem? Z pomocą przychodzi EkoCentrum Punkt Zwrotny – miejsce, w którym zaczyna się zmiana.

Fast fashion w FSO

Motywem przewodnim Punktu Zwrotnego jest wpływ fast fashion i opakowań na środowisko naturalne. Tematyka i sposób prowadzenia nowatorskich działań edukacyjnych zostały dopasowane do zainteresowań młodzieży. Dzięki wciągającej narracji, uczeniu poprzez odkrywanie i rozwiązywanie zagadek, nastolatki zdobywają praktyczną wiedzę z zakresu ekologii.

„Otwarcie centrum edukacji ekologicznej w byłej fabryce samochodów FSO jest symbolem zachodzącej wokół nas zielonej transformacji. Jako Grupa Interzero skupiamy się w naszych działaniach prośrodowiskowych przede wszystkim na ograniczaniu marnotrawstwa zasobów naturalnych, zamykaniu obiegu surowcowych i gospodarce odpadami. Naszą ambicją związaną z edukacją ekologiczną jest opowiadanie o wyzwaniach cywilizacyjnych w przystępny, angażujący i budzący zainteresowanie sposób. Punkt Zwrotny, którego jesteśmy mecenasem i partnerem, jest tego przykładem. Bardzo się cieszę, że mogliśmy się zaangażować w tę inicjatywę” – mówi Monika Grom, wiceprezes Grupy Interzero w Polsce.

Zagadkowe pokoje

W Punkcie Zwrotnym znajdują się cztery pokoje tematyczne. Jeden z nich został opracowany merytorycznie przez ekspertów Interzero. Po wejściu do niego, odwiedzający otrzymują wiadomość z przyszłości i zadanie związane z sortowaniem śmieci. Głównym celem tej części opowieści jest przybliżenie wpływu prawidłowej segregacji odpadów na recykling i zamykanie obiegu opakowań oraz surowców.

„W Punkcie Zwrotnym tworzymy modę na ekologię. Robimy to poprzez aktywizujące metody nauczania, które sprawdziły się w poprzednich projektach realizowanych wspólnie z Mamy Projekt, takich jak wystawa Ekoeksperymentarium czy gry internetowe. Tym razem wyruszamy w nieodległą przyszłość, pokazując już dziś powody, dla których tekstylia zostaną objęte systemem selektywnej zbiórki odpadów od 2025 r. Chcemy edukować poprzez doświadczanie i zmieniać w ten sposób zachowania, pobudzając refleksję i odpowiedzialne postawy, dlatego hasło Punktu Zwrotnego brzmi „Ty jesteś zmianą” – mówi Katarzyna Kacz, kierowniczka projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w Grupie Interzero.

W każdym z czterech pokoi tematycznych Punktu Zwrotnego, grupy uczniów szukają odpowiedzi na pytania związane z konsekwencjami środowiskowymi działań przemysłu odzieżowego. Po ukończeniu wszystkich zadań spotykają się z animatorem w specjalnej strefie dialogu, gdzie omawiają wnioski z tej podróży po świecie mody i opakowań.

„Raporty trąbią o tym, że młodzież słyszała o zmianach klimatu, ale nie ma dostatecznej wiedzy i narzędzi żeby zrozumieć ich konsekwencje, dlatego często przyjmują bierną postawę wobec tego zjawiska. >>Jeśli i tak mam umrzeć to niech to będzie w modnych butach<< powiedział nam podczas wywiadów pewien nastolatek. To był impuls do stworzenia alternatywnej formy edukacji ekologicznej. Gra, współpraca, dobra grafika, multimedia i ekspercka wiedza przekazana w interaktywnej formie to składowe przepisu na Punkt Zwrotny. Od 10 lat projektujemy innowacyjne narzędzia do edukacji ekologicznej, a stworzenie interaktywnego EkoCentrum było największym marzeniem Mamy Projekt. Wpadnijcie i przekonajcie się sami jak wyszło” - zaprasza Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt.

EkoCentrum Punkt Zwrotny mieści się przy ul. Jagiellońskiej 88, w dawnej bramie FSO (obecnie FSO Park). Zapisy na bezpłatne warsztaty prowadzone są przez stronę internetową www.punktzwrotny.com. W weekendy będą się w nim odbywać warsztaty less waste, inspirujące spotkania oraz wymiany ubrań. Istnieje również możliwość wynajmu przestrzeni EkoCentrum.

Interzero

Interzero jest europejskim liderem w dziedzinie rozwiązań środowiskowych i gospodarki obiegu zamkniętego. Działa w duchu cyrkularności. Zamyka obieg surowców, przeciwdziała marnotrawstwu w zakresie gospodarki odpadami, świadczy usługi recyklingu, doradztwa środowiskowego i edukacji ekologicznej. Wprowadza u klientów innowacyjne rozwiązania, które zwiększają efektywność wykorzystywania surowców i minimalizują niekorzystny wpływ na środowisko: od optymalizacji procesów odzysku i recyklingu, poprzez audyty i szkolenia, po maszyny kompostujące, butelkomaty i zdalnie zarządzane kosze na odpady, ułatwiając wdrożenie zmian w kierunku nowoczesnej gospodarki o obiegu zamkniętym.

Działania Interzero w zakresie odzysku recyklingu w 2021 r. pozwoliły zaoszczędzić ponad 12,5 mln ton surowców i 1 milion ton gazów cieplarnianych w porównaniu z produkcją pierwotną (wg Fraunhofer UMSICHT). Więcej informacji: www.interzero.pl

KONTAKT:
Jacek Brzeziński
Content manager
Zespół Edukacji Ekologicznej
Interzero
tel.: +48 728 917 109
e-mail: jacek.brzezinski@interzero.pl 

Katarzyna Kacz
Kierownik projektu
Zespół Edukacji Ekologicznej
Interzero
tel.: +48 539 524 760
e-mail: katarzyna.kacz@interzeo.pl 

Źródło informacji: Interzero Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.09.2023, 09:23
Źródło informacji Interzero Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ