Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Raport CASE: branża tytoniowa w 2023 roku wpłaciła do budżetu Polski 37,8 mld złotych

03.12.2024, 14:29aktualizacja: 03.12.2024, 14:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
Polska pozostaje największym producentem wyrobów tytoniowych w UE, a tak duża skala działalności tego sektora oznacza także istotne źródło dochodów dla budżetu państwa (ok. 8 proc. wszystkich przychodów w ubiegłym roku). Jednak rozwój tej branży, głównie z powodu zmian w polityce akcyzowej, stoi dziś pod znakiem zapytania - wynika z najnowszego raportu opracowanego przez zespół ekonomistów Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE).

Publikacja stanowi kontynuację dwóch poprzednich opracowań z cyklu „Wpływ produkcji wyrobów tytoniowych na polską gospodarkę” z 2018 i 2020 r. Dokument szczegółowo ukazuje branżę tytoniową oraz jej znaczenie dla gospodarki, biorąc pod uwagę między innymi strukturę tego sektora, wpływ na rynek pracy w Polsce oraz jego udział w PKB, w tym aktywność inwestycyjną. Trzecią już edycję raportu zaprezentował dr hab. Jan Hagemejer, prezes CASE, podczas konferencji w Centrum Prasowym PAP.

„W zakresie produkcji surowca tytoniowego Polska zajmuje trzecie miejsce w Unii Europejskiej - po Włoszech i Hiszpanii. W kraju działa około 3,5 tys. gospodarstw uprawiających tytoń, zatrudniających łącznie około 20 tys. osób. Liczba miejsc pracy w sektorze tytoniowym i w sektorach z nim powiązanych to 28,9 tys. w przeliczeniu na pełne etaty. Liczba osób, których praca ma związek z wyrobami tytoniowymi, to ok. 560 tys.” - powiedział prezes CASE.

Jednak Polska jest przede wszystkim europejską potęgą w produkcji gotowych wyrobów tytoniowych: w samym 2023 roku wyprodukowano tu 214,8 mld sztuk papierosów, co stanowi wzrost o 42 proc. w stosunku do 2013 roku. Jesteśmy w związku z tym największym producentem papierosów w UE, zaspokajając 39 proc. unijnego rynku. Aż 85 proc. z nich kierowanych jest na eksport, głównie do Niemiec i innych państw członkowskich Wspólnoty.

„Tak prężnie działający sektor ma bardzo duże znaczenie dla całej gospodarki i stabilności krajowego budżetu. W 2023 r. wpływy z podatków akcyzowych i VAT na wyroby tytoniowe wyniosły 37,8 mld zł, stanowiąc 8 proc. całkowitych dochodów podatkowych na poziomie centralnym, gminnym, powiatowym i wojewódzkim” - podkreślił dr hab. Jan Hagemejer.

Branżę tytoniową w Polsce charakteryzuje również wysoki poziom inwestycji, których wartość w 2023 r. przekroczyła 900 mln zł, co oznacza wzrost o 171 proc. w porównaniu do roku poprzedniego i najwyższy poziom od 2020 r. Inwestycje w ostatnich latach, jak czytamy w raporcie CASE, ukierunkowane były przede wszystkim na rozwijanie potencjału produkcyjnego nowatorskich wyrobów tytoniowych oraz tworzenie tzw. centrów usług wspólnych, które zajmują się działalnością wspierającą produkcję i dystrybucję wyrobów tytoniowych.

„W naszym raporcie zajęliśmy się również problematyką tzw. szarej strefy, czyli przemytu i nielegalnej sprzedaży papierosów zza granicy oraz produkcji i sprzedaży wyrobów podrobionych. W ostatnich latach uległa ona znaczącemu zmniejszeniu, co może być skutkiem braku zmian stawek akcyzy w latach 2015-2019 (a więc relatywnie niskiej ceny legalnych produktów), obostrzeń pandemicznych w latach 2020-2021, a także uszczelnienia granicy z Białorusią oraz Ukrainą i wzmożoną aktywnością polskich służb” - zaznaczył prezes CASE.

Ekspert przypomniał, że sektor tytoniowy w Polsce znajduje się w przełomowym momencie, który zadecyduje o jego przyszłości. Autorzy raportu w dokumencie kreślą dwa scenariusze jego rozwoju w najbliższych latach.

„W scenariuszu pozytywnym, który wiąże się z utrzymaniem dynamiki inwestycji obserwowanej w poprzednich latach i rozwojem produkcji wyrobów nowatorskich, korzyści gospodarcze z tytułu działalności sektora wyniosłyby dodatkowo 40 proc. w stosunku do tego, ile wartości dodanej generuje łańcuch produkcji i dystrybucji” - wskazywał dr hab. Jan Hagemejer.

Tymczasem scenariusz negatywny, obejmujący wzrost obciążeń podatkowych i spadek aktywności inwestycyjnej, zakłada zmniejszenie znaczenia sektora w gospodarce o podobną skalę.

Autorzy raportu CASE przekonują, że najbliższych latach unijne i polskie prawodawstwo związane z przemysłem tytoniowym będzie z pewnością modyfikowane. Do najważniejszych przyszłych zmian należą planowane podwyżki podatku akcyzowego w latach 2025-2027 oraz możliwe wprowadzenie nowych regulacji dotyczących dodatkowego opodatkowania płynu zawartego w papierosach jednorazowych, a także objęcie akcyzą urządzeń do używania wyrobów nowatorskich i e-papierosów.

Zmiana tzw. mapy akcyzowej, zakładająca przyspieszenie podwyżek akcyzy w kolejnych latach, spowoduje wzrost cen papierosów o 61 proc. do 2027 roku (w stosunku do roku 2023). Jeśli podwyżki akcyzy będą potem kontynuowane w dotychczasowym tempie 10 proc. rocznie, ceny w 2030 będą już ponad dwukrotnie wyższe niż w 2023 r.

Z raportem można zapoznać się pod tym linkiem.

Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych jest prywatną, niekomercyjną i niezależną fundacją naukową, której misją jest dostarczanie obiektywnych analiz ekonomicznych i upowszechnianie konstruktywnych rozwiązań problemów gospodarczych. CASE zostało założone w 1991 r. w Warszawie i dziś jest czołowym think tankiem w Europie Środkowej i Wschodniej oraz instytucją rozpoznawalną na świecie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 03.12.2024, 14:29
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ