Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Raport IEO: Fotowoltaika (PV) głównym obszarem inwestycji w polską energetykę

24.05.2023, 11:09aktualizacja: 24.05.2023, 11:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M.Kmiecinski (1)
PAP/M.Kmiecinski (1)
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XI edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, z którego wynika, że po rekordowym pod względem przyrostu nowych mocy roku 2022, już na koniec roku 2023 przekroczony zostanie pułap 18 GW mocy pozyskiwanej ze słońca. W ocenie autorów raportu rozwój energetyki słonecznej spowalnia przestarzała sieć energetyczna.

Jak poinformował Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytut Energetyki Odnawialnej podczas prezentacji najnowszej edycji raportu, w 2022 r. moc zainstalowana przekroczyła 12,4 GW.

„Oznacza to rekordowy roczny przyrost o ponad 4,7 GW nowych mocy oraz imponujące tempo wzrostu rynku - o 61 proc. rok do roku. Daje to Polsce drugi za Niemcami wynik w UE i 6. lokatę pod względem całkowitej mocy zainstalowanej” – podał.

Dodał, że na koniec pierwszego kwartału br., ogólna moc zainstalowana PV przekroczyła 13 GW. Na koniec roku przebity zostanie pułap 18 GW, a prognoza na 2025 rok przewiduje aż 26,8 GW.

Szef Instytutu zwrócił uwagę, że udział prosumentów w sumie zainstalowanej mocy wynosi 74 proc., udział małych instalacji (50–1000 kW) wzrósł do 21 proc., zaś dużych farm PV sięga 5 proc. Wskazał, że liczba prosumenckich instalacji fotowoltaicznych na koniec ub. roku przekroczyła 1,2 mln, czyli zwiększyła się o 41 proc. rok do roku. Zaś ich łączna moc zainstalowana mikroinstalacji osiągnęła ponad 9,3 GW.

„Prosumenci w Polsce mają nadal największy udział w rynku fotowoltaicznym, a w 2022 r. odpowiadali za 68 proc. rocznego przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Na rynku energii zaczyna się sprawdzać wprowadzony nowy system rozliczania energii elektrycznej wprowadzanej z mikroinstalacji do sieci i pobieranej z sieci, zwany net-billingiem z którego od 1. kwartału ub.r. korzystają nie tylko osoby fizyczne, ale i firmy” – mówił Grzegorz Wiśniewski.

Według niego, sprawdził się też program „Mój Prąd” ukierunkowany na zwiększenie autokonsumpcji energii i poszerzany o możliwość wsparcia magazynów energii, magazynów ciepła i systemów zarządzania, a ostatnio także technologii komplementarnych, takich jak kolektory słoneczne oraz pompy ciepła.

Jak podkreślił prezes IEO, wyraźnie wzrosło znaczenie energii z instalacji PV w wytwarzaniu w Polsce zielonej energii. W 2019 roku było to 3 proc., a już w 2022 – ponad 23 proc. W całym krajowym miksie energetycznym, udział PV urósł w tym czasie z poziomu 0,4 proc. do 4,5 proc.

Oprócz mocy rosną też obroty handlowe na rynku energii z fotowoltaiki.

„Prognozujemy, że w tym roku wyniosą niemal 110 mld zł, a sama wartość rynku inwestycji PV sięgnie 20 mld zł i ponownie przekroczy wszystkie pozostałe nakłady inwestycje w całej energetyce” – powiedział Grzegorz Wiśniewski.

Zwrócił uwagę, że na wyniki branży w ub. roku wpłynął m.in. wzrost kosztów produkcyjnych komponentów i ich transportu, spowodowany wybuchem wojny w Ukrainie i kryzysem energetycznym oraz inflacją.

„Ceny instalacji wzrosły średnio o 11 proc. W stosunku do 2021 r wzrosły też ceny nowych projektów na wstępnych etapach rozwoju – najwięcej (o 32 proc.) poszybowały ceny projektów z uzyskanymi warunkami przyłączenia do sieci” - podał.

Jak podkreślił Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. OZE, słoneczna rewolucja trwa, a ambicją polskiego rządu jest konsekwentne zwiększanie mocy zainstalowanych z PV.

„Jednak przede wszystkim zależy nam na budowie przemysłu fotowoltaicznego opartego na rodzimych technologiach, które będą zdobywać odbiorców w kraju i za zagranicą” – deklarował podczas konferencji.

Dodał, że w realizacji tego celu ma pomóc powołana w 2021 roku platforma Porozumienie o Współpracy na Rzecz Rozwoju Sektora PV.

Wiceminister Zyska wskazywał m.in. na programy wsparcia OZE i rozwoju energetyki rozproszonej, takich jak „Mój Prąd”.

„To największy program w UE, dzięki któremu fotowoltaika jest najszybciej rozwijającą się w Polsce grupą OZE” – zauważył.

Podczas konferencji pełnomocnik rządu ds. OZE zwrócił również uwagę na wyzwania, jakie stoją przed Polską w kontekście transformacji energetycznej.

„Chodzi o inwestycje w rozwój i modernizację sieci elektroenergetycznych, co umożliwi odbiór energii generowanej w instalacjach OZE. Chcemy również optymalizować wykorzystanie mocy przyłączeniowych, umożliwiając współdzielenie infrastruktury sieciowej” - wyjaśnił.

W ocenie prezesa Wiśniewskiego branża fotowoltaiczna stała się jednym z filarów polskiej gospodarki, ale są obszary, które ją osłabiają.

„Dynamiczny wzrost branży w kolejnych latach ograniczają przestarzałe sieci energetyczne. Wprawdzie w 2022 roku wydano warunki przyłączenia dla 5,3 GW nowych projektów PV, ale sumaryczna moc odmów wydania warunków przyłączenia dla PV wyniosła 30,4 GW” – podał.

Według autorów raportu, plany rozwoju sieci do 2028 roku są niewystarczające; wolne moce przyłączeniowe w tym okresie dla wszystkich OZE wynoszą zaledwie 4,4 GW.

Z badań ankietowych do raportu przeprowadzonych wśród firm z branży PV wynika, że w 2023 r. 60 proc. z nich planuje dalszy rozwój, rozszerzanie działalności (np. o magazyny energii) oraz dalsze zwiększenie zatrudnienia.

Jednocześnie zdaniem 70 proc. ankietowanych firm wskazało, że największym ryzykiem dla branży, jest brak dostępnych mocy przyłączeniowych i odmowy wydania przez operatorów systemu energetycznego (OSD) warunków przyłączenia.

Grzegorz Wiśniewski dodał, że do 2025 roku otwarte będzie wyjątkowe „okno czasowe” na rozwój krajowego przemysłu PV i sieci pod potrzeby fotowoltaiki i szerzej OZE.

„Komisja Europejska ogłosiła w ub. roku możliwość uruchomienia programu PV IPCEI (tzw. Ważnych Projektów Wspólnego Zaangażowania), a od tego roku – dodania do tzw. Krajowych Planów Odbudowy nowych rozdziałów dotyczących odbudowy przemysłu UE, w tym przemysłu PV w ramach programu REPowerEU. Polska otrzymała na to dodatkowo pulę 2,7 mld euro” – zaznaczył szef Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Po konferencji w Centrum Prasowym PAP, gdzie Instytut przedstawił najnowszy raport o rynku fotowoltaiki w Polsce, odbyła się ekspercka debata z udziałem przedstawicieli firm: BayWa r.e., Corab, EDP, mBank, Alseva, Huawei, OX2 oraz Polenergia Fotowoltaika, będących merytorycznymi partnerami raportu. Eksperci wśród głównych bodźców dalszego rozwoju energii słonecznej i OZE wymienili politykę klimatyczną UE oraz wysokie ceny energii w Polsce, w szczególności dla przemysłu.

Wskazując na wyzwania, specjaliści mówili o przestarzałej i niewystarczającej sieci przesyłowej oraz lawinowo rosnącej liczbie odmowy przyłączy do sieci. Zwrócili uwagę na problem z często zmieniającymi się przepisami, które dla branży nie zawsze są jasne i klarowne. Zauważyli jednocześnie, że istniejące przepisy, jeśli je faktycznie egzekwować, dają spore możliwości rozwojowe branży PV.

Patronat honorowy nad XI edycją raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce” za rok 2023, objęły: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, KUKE oraz NCBR.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.05.2023, 11:09
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.