Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Raport: „Wojna informacyjna 2022-2023. Przebieg i wnioski”

01.06.2023, 16:16aktualizacja: 01.06.2023, 16:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP FakeHunter
PAP FakeHunter
Choć działania zbrojne są prowadzone za naszą wschodnią granicą, to Polska jest areną wojny informacyjnej wywołanej przez Rosję. I stała się nią na długo przed 24 lutego 2022 roku. Z jakiego arsenału korzysta w tym starciu Kreml? Jakie wykorzystuje kanały komunikacji? Jak zaciera ślady i nadaje pozory wiarygodności swoim przekazom? Oto zagadnienia, którym poświęcony jest raport: „Wojna informacyjna 2022-2023. Przebieg i wnioski”.

Premiera raportu odbyła się podczas konferencji Polskiej Agencji Prasowej poświęconej wojnie informacyjnej.

„Ten raport to efekt 2,5-letniej działalności zespołu FakeHunter, który zajmował się analizą tysięcy informacji zawierających domniemane znamiona dezinformacji. Dokument pozwala nakreślić obraz, na jakich frontach toczy się cyfrowy konflikt, z którym mamy do czynienia nie tylko od wybuchu wojny na Ukrainie, lecz od początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej” – mówił podczas prezentacji raportu Wiktor Świetlik, współtwórca serwisu factcheckingowego FakeHunter i inicjator raportu.

Raport to obszerne opracowanie przygotowane przez zespół serwisu Polskiej Agencji Prasowej FakeHunter oraz analityków NASK. Na bazie poczynionych obserwacji i materiałów zebranych w czasie dwóch i pół roku działalności projektu społecznego FakeHunter, w połączeniu z wiedzą specjalistów z całego świata monitorujących działanie rosyjskiego aparatu propagandowego, powstało kompendium wiedzy o tym, jak działa kremlowski aparat dezinformacji oraz jego pudła rezonansowe w różnych krajach, z jakich korzystają narzędzi, jakie są ich cele mikro i makro oraz na co warto zwracać uwagę, żeby przekonać się, że mamy do czynienia z mistyfikacją.

Pełną wersję raportu można pobrać nieodpłatnie pod adresem: https://fake-hunter.pap.pl

Źródło informacji: PAP FakeHunter

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.06.2023, 16:16
Źródło informacji PAP FakeHunter
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ