Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Robert Biedroń: Białoruś potrzebuje planu Marshalla

16.08.2021, 15:36aktualizacja: 16.08.2021, 15:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EuroPAP News - Kadr z filmu
EuroPAP News - Kadr z filmu
Unia Europejska powinna obok wprowadzania sankcji wprowadzić także wsparcie dla Białorusi – podkreśla europoseł Robert Biedroń (S&D/Nowa Lewica). Jego zdaniem brakuje planu Marshalla, który sprawiałby, że Białorusini widzieliby w UE sprzymierzeńca w walce o demokrację.

Eurodeputowany w rozmowie z EuroPAP News podkreślał rolę Parlamentu Europejskiego w unijnej polityce wobec Białorusi. 

„Parlament Europejski przyjmuje bardzo mocne stanowiska w sprawie sytuacji na Białorusi. Te stanowiska sprawiają, że później zarówno Rada, jak i Komisja mają mandat do tego, żeby przyjmować konkretne już rozwiązania – powiedział. - Przyjęliśmy bardzo mocne rezolucje w ostatnim czasie w sprawie Białorusi i te wszystkie rezolucje były kompasem, za pomocą którego Unia Europejska może się poruszać” - zaznaczył. 

Jak wyliczał, od wyborów prezydenckich na Białorusi Unia Europejska wprowadziła już cztery pakiety sankcji, które obejmują oprócz Łukaszenki i jego najbliższej rodziny także oligarchów białoruskich i przedsiębiorstwa.

„Piąty pakiet sankcji jest przygotowywany przez Komisję Europejską i myślę, że on niestety zostanie wdrożony, ponieważ nie wygląda na to, żeby reżim Łukaszenki dzisiaj podjął jakiekolwiek starania, żeby ograniczyć swoje działania dotyczące naruszeń praw człowieka na Białorusi” - dodał. 

Robert Biedroń krytycznie ocenił przy tym możliwość użycia w Radzie Europejskiej prawa weta, blokującego sankcje wobec państw trzecich.

„My jako Parlament Europejski temu się sprzeciwiamy. Uważamy, że kwalifikowana większość powinna decydować o tego typu sankcjach, tak jak to jest w przypadku wielu innych polityk unijnych” - podkreślił. Jak przypomniał, prawo weta w Polsce szlacheckiej doprowadziło do tego, że Polska na ponad sto lat zniknęła z mapy Europy. „Nie chciałbym, żeby podobna historia powtórzyła się w przypadku Unii Europejskiej” - podkreślił. 

Eurodeputowany przedstawił także wizję wsparcia Białorusi.

„Unia Europejska powinna obok wprowadzania sankcji wprowadzić także wsparcie dla Białorusi; wsparcie nie tylko dla demokratycznej opozycji białoruskiej, ono jest dzisiaj udzielane, ale także narysować plan dla Białorusi dzisiaj za reżimu Łukaszenki oraz Białorusi w przyszłości, czyli po reżimie Łukaszenki” - mówił. 

Według niego takiego „planu na dzisiaj” brakuje.

„Nie ma planu, takiego dobrego planu Marshalla, który sprawiałby, że Białorusinki i Białorusini widzieliby w Unii Europejskiej sprzymierzeńca w walce o demokrację i wolność. Dlatego my jako Parlament Europejski naciskamy, żeby obok sankcji zorganizować wielką konferencję na rzecz Białorusi, konferencję m.in. darczyńców, która nakreśli taki plan Marshalla dla Białorusi i zbierze odpowiednie środki” -  wskazał Robert Biedroń.

Jego zdaniem potrzebna jest też misja wysokiego szczebla na linii Bruksela-Mińsk-Moskwa, ale na taką nie ma na razie przestrzeni.

aba/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 16.08.2021, 15:36
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.