Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Robert Biedroń przewodniczącym Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia PE

25.01.2022, 14:43aktualizacja: 25.01.2022, 14:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2019 - Source : EP
© European Union 2019 - Source : EP
Europoseł Robert Biedroń (Nowa Lewica/S&D) został wybrany we wtorek przez aklamację na stanowisko przewodniczącego Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) Parlamentu Europejskiego; wiceprzewodniczącą komisji została Sylwia Spurek (Zieloni/EFA).

Biedroń po wyborze podziękował ustępującej przewodniczącej FEMM Evelyn Regner (S&D), która równo tydzień temu została wybrana na wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego.

„Chcę kontynuować wspaniałą pracę wykonaną przez Evelyn i utrzymać tę komisję jako wspaniałą przestrzeń dialogu i współpracy między różnymi grupami politycznymi” – podkreślił Biedroń. „Moimi głównymi priorytetami będą: zajęcie się kwestią przemocy wobec kobiet, pomoc w zlikwidowaniu różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, ratyfikacja konwencji stambulskiej oraz praca nad odblokowaniem dyrektywy w sprawie kobiet w zarządach” – dodał.

Europoseł przypomniał słowa byłej sekretarz stanu USA Madeleine Albright o tym, że "w piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagają innym kobietom". „Ja dodałabym: jest też specjalne miejsce w piekle dla mężczyzn, którzy nie wspierają tej walki!” – mówił Biedroń.

Przewodniczący kieruje posiedzeniami komisji i koordynatorów, reprezentuje komisję zarówno w Parlamencie Europejskim, jak i poza nim, a także kieruje negocjacjami legislacyjnymi prowadzonymi przez komisję. Ponadto przewodniczący ma uprawnienia w zakresie procedury głosowania i zasad dopuszczalności poprawek.

Przewodniczący i wiceprzewodniczący komisji tworzą prezydium, które jest odpowiedzialne za funkcjonowanie komisji. Prezydium komisji sprawuje swój urząd przez dwa i pół roku (połowa kadencji). Oprócz Spurek wiceprzewodniczącymi komisji FEMM zostały trzy europosłanki: Eugenia Rodríguez Palop (GUE/NGL), Elissavet Vozemberg-Vrionidi (EPL) oraz Radka Maxová (S&D).

Biedroń został wybrany na europosła w 2019 roku. Przez ostatnie dwa i pół roku był wiceprzewodniczącym komisji FEMM.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.01.2022, 14:43
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ