Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rozpoczął się kluczowy etap prac na budowie linii kolejowej Rzeszów-Jasionka

06.02.2023, 17:00aktualizacja: 06.02.2023, 17:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UMWP/Mateusz Romankiewicz
Fot. UMWP/Mateusz Romankiewicz
Do 13 lutego br. ma potrwać nasuwanie na przęsła konstrukcji wiaduktu kolejowego nad drogą krajową numer 9 w Rudnej Małej (woj. podkarpackie). Budowa wiaduktu i nowego połączenia z Rzeszowa do Jasionki jest częścią projektu Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, który korzysta z dofinansowania unijnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Prace przy budowie mierzącego ponad 50 metrów i ważącego 260 ton wiaduktu nad DK 9 rozpoczęły się jesienią ub.r. Najpierw konstrukcja została przygotowana na tymczasowych podporach, a z końcem stycznia wykonawca rozpoczął nasuwanie obiektu na żelbetowe, docelowe przyczółki. Ten etap prac ma potrwać do 13 lutego – w tym czasie DK9 będzie zamknięta dla ruchu.

Wiadukt stanowi kluczowy element linii kolejowej, która połączy Rzeszów z Portem Lotniczym w Jasionce. Nowe tory rozpoczną swój bieg w Zaczerniu i połączą się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko. Na trasie powstanie również nowy przystanek Głogów Małopolski Południowy, który ułatwi dostęp do kolei i do lotniska. Zakończenie budowy nowej linii do lotniska w Jasionce, planowane jest we wrześniu br., natomiast sam wiadukt ma być gotowy już w kwietniu.

Budowa linii kolejowej z Rzeszowa do Jasionki w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej” będzie kosztować 314 mln zł. Współfinansowana jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi 209,6 mln zł.

„Efektem wybudowania tej nowej linii kolejowej będzie krótki czas dotarcia z centrum Rzeszowa do lotniska, podróż zajmie ok. 14 minut” – zapewnił dyr. projektu w PKP Polskie Linie Kolejowe Wojciech Waś.

 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.02.2023, 17:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.