Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rusza budowa żłobka miejskiego w Ciechanowie

01.09.2023, 14:04aktualizacja: 01.09.2023, 14:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UM Ciechanów
UM Ciechanów
Ciechanów może już rozpocząć budowę nowego żłobka samorządowego; władze miasta podpisały właśnie umowę z wykonawcą inwestycji, a wcześniej wygospodarowały środki w budżecie i zapewniły wsparcie zewnętrzne. 3,6 mln zł na inwestycję pochodzi z Funduszy Europejskich, a dodatkowe 3 mln zł z UE pozyskano na pierwsze trzy lata działalności placówki.

Budynek powstanie przy pętli miejskiej. Będzie przestronny (ponad 1 tys. mkw. powierzchni), nowoczesny i ekologiczny. W pięciu oddziałach znajdą się miejsca dla setki dzieci w wieku do 3 lat. Inwestycja będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez firmę z Bielska Podlaskiego. 

Prezydent miasta Krzysztof Kosiński po podpisaniu umowy z wykonawcą podkreślił, że to inwestycja, na którą czekali ciechanowianie.

„Pozyskaliśmy na ten cel środki zewnętrzne, w tym fundusze europejskie. Jednakże największy wkład finansowy w budowę żłobka będzie pochodził z budżetu miasta” - dodał Kosiński.

Koszt przedsięwzięcia to ponad 15,5 mln zł. 3,6 mln zł to pozyskane przez miasto Fundusze Europejskie, 500 tys. zł pochodzi z budżetu samorządu Mazowsza, a 400 tys. zł - z budżetu państwa. Ponad 11 mln zł to pieniądze z budżetu miasta. Miasto pozyskało także 3 mln zł unijnej dotacji na pierwsze trzy lata działalności żłobka.

Budynek powstanie w technologii modułowej, co pozwoli realizować inwestycje nie tylko sprawnie, ale też efektywnie kosztowo. Podobną technologię wybrano przy budowie nowego przedszkola, które miasto oddało do użytkowania w 2022 roku. Produkcję modułów zaplanowano na pierwszą połowę przyszłego roku. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2025 roku. 

Miasto dla optymalizowania kosztów utrzymania obiektu zaplanowało wyposażenie go w pompę ciepła i panele fotowoltaiczne. Pełne zaplecze gastronomiczne pozwoli na przygotowywanie świeżego i pełnowartościowego wyżywienia dla dzieci na miejscu. Pół hektara sąsiadującej ze żłobkiem miejskiej działki wygospodarowano na tereny zielone i place zabaw dla dzieci.

Projekt wspierany jest środkami z prefinansowania KPO oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027. Środki, które przyznało Mazowsze, pochodzą z instrumentu wsparcia równomiernego rozwoju województwa.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.09.2023, 14:04
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ