Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rusza konkurs #FakeHunter Challenge – Fake News Alert

20.04.2023, 15:51aktualizacja: 21.04.2023, 09:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom
PAP MediaRoom
Wojna informacyjna – to temat VII edycji konkursu #FakeHunter Challenge- Fake News Alert, odbywającego się w dniach 21-22 kwietnia. Zadaniem uczestników rywalizacji będzie tropienie w sieci i demaskowanie fake newsów związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę i jej skutkami dla Zachodu. Organizatorami konkursu jest Polska Agencja Prasowa.

Wojna informacyjna, której poświęcona jest VII edycja #FakeHunterChallenge, toczy się w przestrzeni informacyjnej - na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej, militarnej, energetycznej czy społecznej.

W konkursie może wziąć udział każdy (w wieku powyżej 13 lat), komu zależy na propagowaniu idei dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji, zdobywaniu wiedzy na temat weryfikacji fake newsów, a także przeciwdziałaniu dezinformacji. W ramach konkursu przewidziano trzy konkurencje.

Pierwsza, „Polowanie na fake newsy”, polega na wyłapywaniu w sieci nieprawdziwych informacji. W drugiej konkurencji #FakeHunter Detektyw Foto-Wideo uczestnicy konkursu wcielą się w rolę detektywa, którego zadaniem będzie wyszukanie w sieci zmanipulowanych zdjęć i treści wideo oraz udowodnienie, że faktycznie są one fałszywe, przez dołączenie źródła pochodzenia materiału. Można działać indywidualnie lub w zespołach.

Nagrody dla najlepszych uczestników tych dwóch konkurencji (punkty z nich sumują się) to: I miejsce - 8 tys. zł, II miejsce - 6 tys. zł, III miejsce - 3 tys. zł.

Trzecia konkurencja, „Jak uczyć walki z fejkami?” to propozycja dla wszystkich, a szczególnie dla nauczycieli, wychowawców i edukatorów, na różnych poziomach nauczania. Zadanie konkursowe polega na przedstawieniu pomysłu, jak skutecznie uczyć weryfikowania informacji i jak docierać z wiedzą dotyczącą krytycznego myślenia i przeciwdziałania dezinformacji do różnych grup społecznych. Zwycięzca otrzyma czytnik e-book.

Współzawodnictwu będzie towarzyszyć szereg spotkań z ekspertami. Ich tematyka koncentrować się będzie wokół problemów związanych z agresywną rosyjską propagandą. Wszystkie rozmowy będą transmitowane live na https://fake-hunter.pap.pl/challengeVII.

Wśród rozmówców znajdą się dziennikarze, analitycy i eksperci, zajmujący się sprawami międzynarodowymi oraz weryfikacją informacji. Będą dyskutować m.in. o dezinformacji inspirowanej i prowadzonej przez Kreml, aktualnym stanie wojny i spodziewanym w niej przełomie, a także o roli, którą w dezinformowaniu może odegrać sztuczna inteligencja.

„Dziś orężem walki jest informacja. Wojna toczy się w sieci. Organizując konkurs chcemy zachęcić Was - internautów do włączenia się w propagowanie idei publikowania i udostępniania w sieci sprawdzonych i wiarygodnych informacji. Za jakość treści odpowiedzialni jesteśmy my wszyscy” – powiedziała Anna Gwozdowska, redaktor serwisu factcheckingowego PAP #FakeHunter i jedna z organizatorek konkursu.

Zwycięzców #FakeHunter Challenge - Fake News Alert poznamy 28 kwietnia 2023 roku.

Partnerami wydarzenia są: Centrum GovTech oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK. Patronat medialny nad konkursem objął portal CyberDefence24.

Więcej na: https://fake-hunter.pap.pl/challengeVII 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.04.2023, 15:51
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ