Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rynek w Bytomiu odzyskuje dawny blask dzięki funduszom europejskim

14.04.2023, 15:00aktualizacja: 14.04.2023, 15:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Patryk Pyrlik / UMWS
Fot. Patryk Pyrlik / UMWS
Dobiega końca rewitalizacja okolic ul Dworcowej i Rynku w Bytomiu. Większość prac sfinansowano ze środków europejskich.

Śląski Urząd Marszałkowski poinformował o dobiegających do końca pracach przy rewitalizacji ulicy Zaułek, Dworcowej oraz okolicach Rynku w Bytomiu. Całość prac kosztowała 33,5 mln zł, z czego 21,4 mln zł stanowią fundusze europejskie.

„Rewitalizacja okolic ulic Dworcowej i Rynku, która za chwilę się zakończą wpisuje się w strategię Zielone Śląskie 2030. Poprawi to jakość życia, poza tym centrum zawsze działa jak magnes, mieszkańcy chcą spędzać tam wolny czas po pracy, czy spotykać się w weekendy. Bytom zasługuje na tej rangi inwestycje, jest pięknym miastem, pełnym zabytkowych kamienic” – powiedział, cytowany w komunikacie, marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Jak zaznaczono w komunikacie ulica Zaułek, architektonicznie nawiązująca do średniowiecznego charakteru oraz ulica Dworcowa, to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych miejsc Bytomia. Projekt rewitalizacji zakładał m.in. przebudowę sieci kanalizacji wodociągowej i sanitarnej oraz instalacji elektrycznych i teletechnicznych a także wykonanie nowej nawierzchni z kostki kamiennej, nasadzenie roślinności w donicach, trawników, postawienie małej architektury, a także konstrukcji stalowych pergoli.

Zadanie obejmowało też remont dachów, elewacji i klatek schodowych w jedenastu kamienicach z przełomu XIX i XX w. Odrestaurowano m.in. dekoracje sztukatorskie oraz wyczyszczono cegłę klinkierową przywracając jej pierwotny kolor. Powstał też plac zabaw oraz zielona strefa odpoczynku.

Po zakończeniu prac ruch samochodów na przebudowanej ul. Dworcowej zostanie ograniczony do niezbędnego minimum. Pojawi się też monitoring kontrolujący wjazd samochodów.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.04.2023, 15:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ