Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych nt. działań ABW (komunikat)

17.12.2020, 11:14aktualizacja: 17.12.2020, 11:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych informuje:

W wyniku działań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego doszło do zatrzymania kolejnych osób podejrzanych o przestępstwa VAT-owskie. Funkcjonariusze ABW zatrzymali w Krakowie dwie osoby biorące udział w nielegalnym procederze. Straty Skarbu Państwa szacuje się na co najmniej 62 mln zł.

Zatrzymane pod koniec listopada br. osoby zarządzały podmiotami gospodarczymi wykorzystywanymi w ramach działalności sprzecznej z prawem. Grupa przestępcza działała w Rzeszowie, Katowicach i innych miejscowościach na terenie Polski oraz poza jej granicami w okresie od stycznia 2012 r. do października 2015 r.

Jak wynika z materiału dowodowego, przestępczy proceder polegał m.in. na zawieraniu fikcyjnych umów zakupu i sprzedaży asfaltów i mas bitumicznych pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Dokumentowano transakcje krajowe i wewnątrzwspólnotowe, które w rzeczywistości nie miały miejsca. W składanych deklaracjach VAT podawano niezgodne ze stanem rzeczywistym dane dotyczące obrotu towarem. Działania grupy naraziły Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnej na łączną kwotę co najmniej 62 mln zł.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. oszustwa oraz wystawiania dokumentów poświadczających nieprawdę. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego (w kwocie 10 tys. zł), a także dozór policji.

Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Rzeszowie Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.12.2020, 11:14
Źródło informacji Rzecznik ministra koordynatora służb
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ