Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych nt. działań ABW (komunikat)

11.05.2021, 11:08aktualizacja: 11.05.2021, 11:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych informuje:

Kolejni podejrzani o wyłudzanie VATu

ABW zatrzymała kolejne osoby podejrzane o wyłudzenia podatkowe oraz działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Straty Skarbu Państwa wynikające z działalności przestępczej przekraczają 80 mln zł.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali dwie osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się obrotem produktami paliwowymi. W wyniku przestępczego procederu straty Skarbu Państwa w podatku dochodowym i VAT wyniosły ponad 84 mln zł. Do zatrzymań doszło 4 maja 2021 r.

Materiał dowodowy wskazuje, że jeden z zatrzymanych kierował zorganizowaną grupą przestępczą i faktycznie zarządzał działalnością podmiotów wprowadzających do obrotu produkty paliwowe pochodzące z nielegalnego źródła. Drugi mężczyzna zarządzał działalnością spółek pozorujących obrót paliwem. Firmy wytwarzały fikcyjne faktury VAT oraz przyjmowały na swoje rachunki środki finansowe pochodzące z nadużyć. Środki te były następnie transferowane do kantoru wymiany walut, skąd - po przewalutowaniu - były wypłacane w gotówce i przekazywane organizatorom procederu.

Spółki zaangażowane w nielegalny proceder wystawiły puste faktury o wartości brutto przekraczającej 246 mln zł. Uszczuplenie podatku VAT i CIT szacowane jest na co najmniej 84 mln zł.

Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, drugi zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Obydwu oskarżono także o pranie brudnych pieniędzy i popełnienie przestępstw skarbowych.

Wobec obu zatrzymanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Za zarzucane podejrzanym czyny grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 25 lat.

Śledztwo prowadzone jest przez Wydział Zamiejscowy w Łodzi Delegatury ABW w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi. Dotychczas zarzuty w śledztwie przedstawiono 29 osobom.

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP (serwis.pap.com.pl). Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ago/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.05.2021, 11:08
Źródło informacji Rzecznik ministra koordynatora służb
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ