Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych: Wojna na wyczerpanie (komunikat)

14.06.2022, 14:13aktualizacja: 14.06.2022, 14:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn informuje:

"Wojna na wyczerpanie

Ostatnie działania Rosji przeciwko Ukrainie są obliczone nie tylko na pokonanie wojsk Ukrainy, ale również na zniszczenie społeczeństwa i podstaw gospodarczych kraju. Wojna stała się wojną na wyczerpanie.

Ostatnie informacje dotyczące przebiegu agresji Rosji na Ukrainę wskazują, że wojna przybiera formę wojny na wyczerpanie. Rosja gromadzi na małym odcinku frontu znaczne siły, po czym rozpoczyna działania będące kombinacją metod znanych jeszcze z czasów sowieckich: rosyjscy najeźdźcy prowadzą rozpoznanie bojem oraz masowy ostrzał artyleryjski.

Uderzenia rosyjskie kierowane są nie tylko na pozycje wojsk ukraińskich, ale również na cały zajmowany przez Ukraińców teren, w tym zabudowania cywilne, przemysłowe, zabytki, świątynie oraz miejsca cenne przyrodniczo. Działanie Rosji ma nie tylko pokonać Ukraińców militarnie, ale również złamać ducha Ukrainy, podważyć jej podstawy gospodarcze, społeczne, demograficzne i kulturalne.

Ukraińscy obrońcy zadają Rosji poważne straty, w kilku miejscach przechodząc do ofensywy. Rosjanie widzą, że ponoszą wysokie straty w czasie walk, więc decydują się masowo kierować na front najemników oraz mieszkańców okupowanych przez Rosję terenów Donbasu.

Ostatnie dane wywiadowcze wskazują także, że Kreml oszczędza etnicznych Rosjan, wysyłając do walki głównie przedstawicieli mniejszości etnicznych i narodowych, a także osoby najgorzej wykształcone i pochodzące z najbiedniejszych rejonów Rosji.

Z uwagi na ogromne straty sprzętowe na front kierowany jest coraz częściej przestrzały sprzęt, w tym wytworzony nawet 50 lat temu. Kreml prowadzi takie działania mając pełną świadomość, że sprzęt posowiecki na ma szans w starciu z wyposażeniem zachodnim, znajdującym się na stanie SZ Ukrainy."

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ ago/ lena/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.06.2022, 14:13
Źródło informacji Rzecznik ministra koordynatora służb
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ