Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rzecznik prasowy MKSS: Akt oskarżenia wobec podejrzanych o wyłudzenie VAT (komunikat)

21.02.2022, 09:09aktualizacja: 21.02.2022, 09:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn informuje:

"Akt oskarżenia wobec podejrzanych o wyłudzenie VAT

Aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuraturę wobec 10 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani poprzez fikcyjne transakcje doprowadzili do uszczuplenia należności budżetowych z tytułu podatku VAT. Straty, które w wyniku tego procederu poniósł Skarb Państwa, wyniosły ponad 522 mln złotych.

Sprawcy posługiwali się fikcyjnymi (pustymi) fakturami na zakup paliw od dostawców krajowych oraz fikcyjnymi fakturami na sprzedaż paliw w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych na rzecz podmiotu czeskiego, podczas gdy paliwa pochodziły wyłącznie z nabyć wewnątrzwspólnotowych i w całości podlegały dystrybucji na rzecz odbiorców krajowych. Przestępczy proceder był realizowany poprzez zarejestrowanych podatników, którzy dokonywali zapłaty akcyzy oraz opłaty paliwowej. Sprowadzone paliwo było następnie sprzedawane podmiotom krajowym, które dokonywały płatności na wskazane rachunki bankowe. Jednocześnie, w celu uniknięcia konieczności odprowadzenia do urzędu skarbowego należnego podatku VAT, spółki równoważyły go poprzez fikcyjne zakupy paliwa dokonywane na terenie RP. Ustalono, że nadzór nad spółkami był realizowany poprzez podstawionych prezesów spółek – tzw. słupy.

W toku śledztwa zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 27 mln złotych. Kwota uszczupleń należności publicznych z tytułu niepłacenia podatku VAT oraz wyłudzenia tego podatku wyniosła ponad 522 mln złotych. Osobom kierującym procederem, jak również tzw. słupom, postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania brudnych pieniędzy w obrocie paliwami, a także zarzuty karno-skarbowe. Podejrzani działali na terenie Wielkopolski.

Śledztwo prowadzone było przez Delegaturę ABW w Poznaniu pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu."

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ ago/ lena/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.02.2022, 09:09
Źródło informacji Rzecznik ministra koordynatora służb
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ