Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rzecznik prasowy MKSS: Ataki hakerskie na RP operacją rosyjskich służb (komunikat)

20.07.2022, 11:15aktualizacja: 20.07.2022, 11:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn informuje:

"Ataki hakerskie na RP operacją rosyjskich służb

Obce służby, które stoją za operacją dezinformacyjną "GhostWriter", kontynuują działania wymierzone w Polskę. Aktywność obliczona na destabilizowanie opinii publicznej prowadzona jest również w innych krajach Zachodu.

Warto przypomnieć, że na celowniku rosyjskich służb są osoby publiczne nie tylko w naszym państwie, zaś działania grupy odpowiedzialnej za tę operację identyfikowane były już w 2016 roku. Operacje wywiadowcze polegające na atakach hakerskich, przejmowaniu zasobów informacyjnych i wykorzystywaniu ich do manipulowania opinią publiczną są w ostatnich latach wykorzystywane przez Kreml w ramach walki z NATO.

Już w czerwcu 2021 roku informowaliśmy, że służby specjalne dysponują dowodami, które pozwalają jednoznacznie przypisać działania hakerskie wymierzone w osoby publiczne w Polsce do grupy UNC1151 powiązanej z rosyjskimi służbami specjalnymi. Takimi operacjami zarządzają służby wywiadowcze Rosji, kraju wrogiego i agresywnego m.in. wobec Polski. Kraju, który aktualnie prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie i walkę informacyjną przeciwko NATO. Działania hakerskie są przez Rosję wykorzystywane na bieżąco zarówno przeciwko Ukrainie, jak i państwom Sojuszu. Ta sama grupa, która stoi za operacją "GhostWriter", była w czasie wojny przeciwko Ukrainie wykorzystywana do ataków na ukraińskie cele.

W ostatnich tygodniach nasiliły się publikacje będące następstwem wrogich działań stanowiących kontynuację operacji "GhostWriter", którą na Zachodzie powszechnie traktuje się jako operację wywiadu Rosji - zarówno służby partnerskie, jak i eksperci z zakresu cyberbezpieczeństwa są w tej ocenie zgodni. Łamanie zabezpieczeń poczty elektronicznej czy profili mediów społecznościowych, realizowane wobec wybranych osób w Polsce, ma na celu ingerencję w debatę publiczną, a także relacje międzynarodowe, w tym sojusznicze.

Niestety część środowisk w Polsce zdaje się nie rozumieć zagrożenia, traktując kolejne elementy rosyjskich działań jako okazję do osiągania własnych zysków politycznych. To nieodpowiedzialne zachowanie wpisujące się w scenariusz groźny dla Polski. Należy pamiętać, że działania dezinformacyjne służą Rosji do osiągania celów, które na Ukrainie realizuje w ramach brutalnej wojny i działań ludobójczych – Kremlowi chodzi o powrót do dominacji nad Europą Środkowo-Wschodnią, osłabienie NATO oraz dalsze prowadzenie polityki imperialnej wobec krajów, które uznaje za swoją strefę wpływów. Włączanie się w promowanie działań rosyjskich służb niesie ze sobą bardzo poważne zagrożenia.

Rosja od lat prowadzi nie tylko operacje dezinformacyjne, ale również długofalowe operacje wpływu, które mają na celu zmianę optyki społecznej czy też wypaczanie decyzji politycznych całych społeczeństw. Doświadczyło tego kilka państw przy okazji wyborów czy kampanii przed referendami. Kreml używa dezinformacji i wrogich działań propagandowych do prób wpływania na decyzje wyborcze podejmowane przez całe narody. Każdy, komu zależy na bezpieczeństwie państwa, każdy, kto chce bronić zasad demokracji, powinien rozumieć, że działania rosyjskie są zagrożeniem dla państw demokratycznych. Nawet jeśli ich skutki chwilowo mogą niektórym wydać się atrakcyjne i przydatne w walce politycznej."

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ ago/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.07.2022, 11:15
Źródło informacji Rzecznik ministra koordynatora służb
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ