Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rzecznik prasowy MKSS: Oszustwa w obrocie paliwami. ABW zatrzymała 9 osób (komunikat)

15.12.2021, 11:33aktualizacja: 15.12.2021, 11:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn informuje:

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 9 osób – członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się uszczuplaniem podatku VAT i akcyzy w związku z obrotem paliwami oraz praniem brudnych pieniędzy. W wyniku procederu, w którym uczestniczyły zatrzymane osoby, straty Skarbu Państwa wyniosły około 93 mln złotych.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi prowadzi śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wprowadzaniem do obrotu na terytorium RP oleju smarowego jako oleju napędowego. Działania grupy prowadziły do popełnienia przestępstw skarbowych oraz prania brudnych pieniędzy. Przestępczy proceder doprowadził do uszczuplenia należności publicznoprawnych w postaci akcyzy oraz podatku od towarów i usług.

Do zatrzymań doszło między 30 listopada a 14 grudnia br. Jak ustalono, członkowie grupy w latach 2012-2013 r. dokonywali w Niemczech nabycia oleju smarowego na firmy "słupy" zarejestrowane poza granicami RP. Następnie olej ten trafiał na polski rynek i był sprzedawany jako olej napędowy bez odprowadzania należnych podatków. Szacowane straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT i akcyzy wyniosły około 93 mln złotych.

Zatrzymani to m.in.: prezes oraz pracownik spółki pośredniczącej w nabywaniu oleju smarowego oraz osoby związane z zagranicznymi firmami "słupami".

Wobec 6 podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W sprawie, do chwili obecnej, zarzuty przedstawiono 19 osobom. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 10 lat.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ ago/ jann/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.12.2021, 11:33
Źródło informacji Rzecznik ministra koordynatora służb
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ