Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rzecznik prasowy MKSS: Prali pieniądze z Rosji. Zatrzymano szefa grupy (komunikat)

16.12.2021, 09:57aktualizacja: 16.12.2021, 09:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych informuje:

"Prali pieniądze z Rosji. Zatrzymano szefa grupy.

W wyniku śledztwa prowadzonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuraturę zatrzymano na Ukrainie Filipa Sz., poszukiwanego Międzynarodowym Listem Gończym i Czerwoną Notą Interpolu. Mężczyzna jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się praniem brudnych pieniędzy. W wyniku procederu, którym kierował, zalegalizowano ponad 1 mld zł.

Zatrzymany Filip Sz. od września 2018 r. ukrywał się początkowo w Niemczech, a następnie na terytorium Federacji Rosyjskiej. Został zatrzymany przez Ukraińską Straż Graniczną na lotnisku w Kijowie podczas próby przedostania się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Filip Sz. jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która kupowała spółki na terytorium Polski i rejestrowała je na "słupy". Spółki te nie prowadziły działalności gospodarczej, nie rozliczały się podatkowo. Wyłącznym celem tych podmiotów było umożliwienie przyjęcia środków pieniężnych, głównie z terytorium Rosji, a następnie przelewanie ich na kolejne rachunki bankowe m.in. spółek działających w Wielkiej Brytanii, państwach Dalekiego Wschodu i w rajach podatkowych.

Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz prania pieniędzy. Sąd zastosował wobec niego areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.

Od kwietnia 2019 r. w tej sprawie zatrzymano 23 osoby, a 32 przedstawiono zarzuty. Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Radomiu Delegatury ABW w Lublinie pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn"

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ ago/ ok/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.12.2021, 09:57
Źródło informacji Rzecznik ministra koordynatora służb
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ