Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Samorządy o unijnych projektach: problemem rosnące koszty inwestycji i wkład własny

26.01.2023, 13:34aktualizacja: 26.01.2023, 14:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kadr z filmu
Kadr z filmu
„Samorządy czekają z gotowymi projektami. Problemem są o wiele większe koszty realizacji przedsięwzięć, niż wcześniej i brak środków własnych” – powiedział Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich, odnosząc się do przygotowań samorządów do pierwszych naborów z nowej perspektywy funduszy UE.

W rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP ekspert Związku Miast Polskich podkreślił, że samorządy od wielu miesięcy czekają na środki europejskie z perspektywy 2021-2027. Wskazał przy tym, że ten czas działa na ich niekorzyść. 

„Żałujemy, że tak długo czekaliśmy, bo wiele projektów, które można było już realizować teraz, zrealizujemy drożej. Gdybyśmy mogli wdrażać środki europejskie nie za kilka miesięcy, tylko np. rok lub dwa lata temu (w końcu to jest perspektywa 2021-2027) to udałoby nam się zrealizować je taniej i więcej byłoby wyremontowanych dróg, projektów z zakresu edukacji czy zdrowia” – powiedział Wójcik. 

Ekspert ZMP zwrócił uwagę, że trwa ostatni rok kadencji samorządowej, co jest o tyle istotne, że władze lokalne wiedząc na jakie projekty będą uruchomiane konkursy unijne, będą mogły odpowiednio przygotować przedsięwzięcia na kolejną kadencję. 

Wójcik przyznał, że oprócz rosnących kosztów inwestycji głównym problemem miast jest brak środków własnych. 

„Na 354 miasta członkowskie Związku Miast Polskich, aż 351 uchwaliło budżet na 2023 r. z deficytem. To wskazuje jaka jest nasza kondycja. Gdzie w takim razie znaleźć nadwyżkę na nasze projekty? Będziemy musieli się zadłużać, ale będziemy się domagali od rządu i parlamentu wprowadzenia rozwiązań prawnych i finansowych, które pomogą nam wdrażać środki europejskie, bo to jest nasz wspólny interes” – podsumował Wójcik. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP 
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 26.01.2023, 13:34
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ