Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Sassoli: wzajemne zaangażowanie kluczem do sukcesu Partnerstwa Wschodniego

21.04.2021, 10:02aktualizacja: 21.04.2021, 10:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP
Wzajemne zobowiązanie do podstawowych wartości i solidarność w czasie pandemii są kluczem do sukcesu Partnerstwa Wschodniego. Tylko wspólnie możemy wyjść z tego kryzysu – podkreślił przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego uczestniczył we wtorek w zdalnym posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest. Przemawiając do uczestników spotkania zwrócił uwagę na kwestię przyszłości Partnerstwa Wschodniego.

 „Aby nasze partnerstwo odniosło sukces, potrzebne jest duże wzajemne zaangażowanie, zwłaszcza jeśli chodzi o praworządność, walkę z korupcją, reformy administracyjne i sądownicze. I nie zawsze tak było. Pragnę podkreślić, że jesteśmy gotowi zintensyfikować współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi partnerami, czego dowodzą obecne i przyszłe porozumienia krajowe. Jednak wiarygodne i trwałe zaangażowanie każdego z krajów Partnerstwa Wschodniego jest potrzebne, aby osiągnąć prawdziwy potencjał naszej współpracy ” – przekonywał przewodniczący PE.

Odnosząc się do trwającego kryzysu zdrowotnego Sassoli stwierdził, że Parlament Europejski jest od początku pandemii wielkim orędownikiem solidarności z partnerami i sąsiadami, w tym z krajami Partnerstwa Wschodniego.

„Musi być jasne, że nie wyjdziemy z tego kryzysu zdrowotnego, dopóki partnerzy wokół nas również nie wyjdą z tego kryzysu. Ponieważ różne warianty wirusa rozprzestrzeniają się na całym świecie, myślenie inaczej byłoby złudzeniem” – przekonywał Sassoli.

Dodał przy tym, że w tym kontekście UE w rekordowo krótkim czasie przesunęła znaczną kwotę środków dla krajów Partnerstwa Wschodniego. „Wsparcie koncentruje się na sektorze zdrowia, jak również na łagodzeniu społecznych skutków kryzysu i zapewnieniu ożywienia gospodarczego” – wskazał Sassoli.

Przewodniczący PE dodatkowo podkreślił potrzebę wspierania pokoju w regionie. Przyznał, że miniony rok był trudny dla krajów Partnerstwa Wschodniego. „Konflikt zbrojny postawił przeciwko sobie dwa z naszych krajów partnerskich. Spowodowało to śmierć wielu ludzi i wiele cierpień wśród ludności. Przypomniało to nam, że żaden konflikt nie jest zamrożony” – mówił Sassoli.

Dlatego jak zaznaczył trzeba podwoić wysiłki na rzecz pokoju i „pomyśleć o kompleksowym i trwałym rozwiązaniu konfliktów w regionie”. Zapewnił przy tym, że Parlament Europejski jest gotów pomóc.

„W ostatnich dniach niepokoiła obecność wojsk rosyjskich na granicach Ukrainy i na nielegalnie zaanektowanym Krymie. Federacja Rosyjska powinna cofnąć się o krok, zaprzestać prowokacji i przestrzegać międzynarodowych zasad i zobowiązań. Podobnie jak wy wszyscy, jestem zaniepokojony pogarszającym się stanem zdrowia Aleksego Nawalnego” – podkreślił Sassoli.

Pełna treść przemówienia przewodniczącego PE

mp/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.04.2021, 10:02
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ