Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Sejm: informacja dot. kolejnego posiedzenia komisji śledczej ws. legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium RP (komunikat)

29.03.2024, 11:32aktualizacja: 29.03.2024, 11:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Sejmu przekazuje:

3 kwietnia 2024 r. o godz. 10.00 w s. 111 bud. U odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r. z następującym porządkiem dziennym:

I. Przesłuchanie Krzysztofa Andrzeja Dryndy, byłego Prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A., wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

II. Przesłuchanie Pawła Kurtasza, byłego Prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A., wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Przedmiotem posiedzenia będzie kwestia programu Poland. Business Harbour, którego operatorem była Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. W czasie trwania programu wnioskowano o 84.315 wiz w ramach ścieżki biznesowej. Program początkowo dotyczył obywateli Białorusi następnie został rozszerzony o obywateli kolejnych krajów, w tym Federacji Rosyjskiej.

Nadrzędnym celem prac Komisji śledczej do zbadania tzw. afery wizowej, wyznaczonym przez Sejmu RP w uchwale z dnia 19 grudnia 2023 r. jest zbadanie i ocena prawidłowości, legalności oraz celowości działań podejmowanych w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez członków Rady Ministrów oraz inne osoby pełniące kluczowe stanowiska państwowe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jls/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.03.2024, 11:32
Źródło informacji Sejm
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ