Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Senat: Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw V4 i Ukrainy z udziałem marszałek Senatu (komunikat)

29.02.2024, 17:10aktualizacja: 29.02.2024, 17:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Senatu przekazuje, że w czwartek, 29 lutego br. w Pradze odbył się Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw V4 i Ukrainy z udziałem marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Jego uczestnicy przyjęli wspólny dokument, w którym potępili wojnę wywołaną przez Rosję w Ukrainie i zapewnili o pełnym wsparciu dla Ukrainy walczącej o niepodległość. „Uznajemy za konieczne utrzymanie kontroli nad zewnętrzną granicą Unii Europejskiej (…). Zdecydowanie potępiamy użycie broni w postaci migracji jako narzędzia wojny hybrydowej” – czytamy w oświadczeniu. „Potrzebujemy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym energii jądrowej, które sprawią, że energia elektryczna będzie przystępna cenowo dla gospodarstw domowych i przemysłu, a jednocześnie będzie zgodna z celami klimatycznymi” – argumentowali przewodniczący parlamentów i wskazywali na konieczność uniezależnienia się od dostaw energii z Rosji.

Pierwsza część dyskusji w Pradze dotyczyła współpracy w Grupie Wyszehradzkiej w dziedzinach gospodarki, bezpieczeństwa energetycznego i migracji. Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w swoim wystąpieniu: „Wierzę, że Grupa Wyszehradzka przetrwa, pomimo dzielących nas różnic. Teraz jest dobry czas, żeby zaktywizować współdziałanie w naszych komisjach parlamentarnych, co przybliży nas do porozumienia”. Zaznaczyła również, że „w poszukiwaniu porozumienia bardzo ważną płaszczyzną jest kultura.

Marszałek Senatu zwróciła uwagę, że państwa V4 są bardziej skuteczne na europejskiej i światowej arenie międzynarodowej, kiedy współpracują. „Bezpieczeństwo energetyczne poszczególnych krajów wpływa na bezpieczeństwo całego regionu” – zauważyła. „Rozwiązywanie problemu migracji należy zacząć w miejscach zamieszkania tych osób, które postanawiają opuścić Afrykę czy kraje azjatyckie, ruszając w drogę do Europy. (…) Trzeba stworzyć mądrą, nowoczesną politykę dotyczącą migracji” – przekonywała marszałek.

Druga część szczytu poświęcona była rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. W swoim przemówieniu marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska przypomniała, że Polska wspiera Ukrainę od początku wojny. „Przyjęliśmy uchodźców, dostosowujemy nasze prawo tak, aby mogli oni odnaleźć się w naszym społeczeństwie, żeby dzieci mogły chodzić do szkoły, dorośli – znaleźć pracę i żeby wszyscy czuli się u nas dobrze. Ale tylko wtedy, gdy wszyscy wspólnie nazwiemy rzeczy po imieniu i będziemy mówili prawdę o rosyjskich zbrodniach, Putin będzie miał jasny sygnał, że nie zatrzyma integracji państw europejskich, że Ukraina, która zabiega o członkostwo w UE, z naszą pomocą to uzyska” – zaapelowała. Powiedziała również, że Polska deklaruje swoją pomoc w przeprowadzeniu reform, dostosowaniu instytucji ukraińskich do unijnych wymogów i w innych działaniach niezbędnych do akcesji. „Wierzę, że to się uda, bo tylko silna Europa, wszystkie państwa członkowskie działając wspólnie, będą mogły zatrzymać Putina, który, jak widać, jest zdecydowany na najgorsze i nie powstrzyma się przed żadną zbrodnią” – podkreśliła marszałek.

„Ta wojna jest walką o wartości, o człowieczeństwo, o uczciwość i o bezpieczeństwo całego naszego kontynentu” – zauważyła. „Nie możemy Ukrainy teraz porzucić, ona musi dostać nasze wsparcie. Musimy zrobić wszystko, żeby to nie było tylko wsparcie moralne, polityczne i finansowe” – podkreśliła marszałek Kidawa-Błońska i powiedziała, że z wielką satysfakcją przyjęła wiadomość, że UE skierowała 50 mld euro na pomoc dla Ukrainy. Marszałek zaapelowała: „Ukraina musi dostać broń i amunicję. Nie można zmarnować ofiary tysięcy ludzi, którzy zginęli. (…) To nie jest czas na neutralność. Musimy wspólnie pomóc Ukrainie”.

Marszałek Senatu podkreśliła również, że skala zniszczeń wojennych jest tak ogromna, że po zakończeniu wojny Ukraina samodzielnie nie zdoła się odbudować. Zapowiedziała, że Polska będzie zabiegać o wykorzystanie na odbudowę rosyjskich środków zdeponowanych w światowych bankach. „Będziemy jeszcze debatować, jak to rozwiązać, ale (…) jeżeli ktoś zdecydował się najechać inny kraj, musi ponieść tego pełne konsekwencje”.

Podczas wspólnej konferencji prasowej po zakończeniu szczytu marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że „mimo różnic [uczestnicy szczytu] widzą możliwość dalszej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej”, wyraziła również nadzieję, że rozpoczynająca się w lipcu br. prezydencja Polski w Grupie V4 przyczyni się do rozwoju bezpieczeństwa regionu i Europy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP w likwidacji SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ lui/ ann/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.02.2024, 17:10
Źródło informacji Senat RP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ