Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Silver Economy - gospodarka senioralna. Nowy sektor gospodarki narodowej w Polsce

07.11.2013, 13:53aktualizacja: 07.11.2013, 13:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

7 listopada br. Centrum im. Adama Smitha zorganizowało konferencję prasową, podczas której zaprezentowano raport poświęcony rodzącej się w Polsce nowej gałęzi gospodarki - tzw. Sliver Economy.

Gospodarka senioralna może pozwolić uzyskać Polsce istotną przewagę konkurencyjną ze względu na atrakcyjność cenową przy wysokim poziomie kwalifikacji personelu medycznego i opiekuńczego - to główna konkluzja płynąca z raportu. Na konferencji przedstawiono też propozycje działań oraz rozwiązań, które dotyczą rozwoju usług opiekuńczych dla seniorów w województwie opolskim, nad którymi pracuje aktualnie Centrum im. Adama Smitha. Rozwiązania te mogą stać się referencyjne dla reszty kraju.

Problemów starzejącego się społeczeństwa, jak pokazują światowe doświadczenia, nie da się efektywnie zrealizować zmasowaną interwencją administracji i olbrzymimi środkami publicznymi. Stąd proponowane rozwiązania wynikają z naturalnej odpowiedzi rynku na rosnące potrzeby społeczeństwa w zakresie usług opiekuńczych.

Mimo, że władze Województwa Opolskiego nad wyraz dobrze rozwinęły system opieki socjalnej, to dla zwiększenia jego możliwości, należy skoncentrować się na rynkowych usługach opieki nad seniorami. Bazują one na kapitale prywatnym i skierowane są dla beneficjentów nie tylko z lokalnego rynku. Umożliwi to rozwinięcie na Opolszczyźnie segmentu gospodarki specjalizującego się w usługach opiekuńczo-medycznych dla seniorów.

Opolskie zyska nową regionalną specjalizację w postaci "gospodarki senioralnej". Poprzez systemy opiekuńcze integracja międzypokoleniowa będzie miała, poza dobrem społecznym, pozytywny wymiar ekonomiczny.

Przedstawione zostały trzy nowatorskie rozwiązania takie jak klaster usług senioralnych, placówka opiekuńcza w zamkniętym obiekcie oraz wioska seniora, których wprowadzenie w znacznej mierze opiera się na kapitale prywatnym oraz współpracy i zaangażowania władz samorządowych.

Jako najważniejsze korzyści płynące z proponowanych działań Raport wymienia:

- Stworzenie nowej gałęzi lokalnej gospodarki służącej zaspokojeniu potrzeb seniora,

- Utworzenie nowych miejsc pracy w zakresie usług opiekuńczych i towarzyszących,

- Przygotowanie warunków do imigracji osób z uprawnieniami emerytalnymi zdobytymi za granicą,

- Wprowadzenie w skali kraju nowej jakości opieki nad seniorami,

- Przygotowanie szerokiej, ogólnodostępnej i zintegrowanej oferty usług dla seniorów oraz podmiotów towarzyszących temu sektorowi poprzez powołanie Klastra Usług Senioralnych, platformy zorganizowanego i kompleksowego systemu zarządzania usługami opiekuńczymi i towarzyszącymi.

KONTAKT:

Marzena Rudnicka

Współautorka raportu o specjalnej strefie senioralnej, ekspert Centrum im. Adama Smitha

tel. kom. +48 509-586-510

e-mail: marzena.rudnicka@smith.pl

Źródło informacji: Centrum im. Adama Smitha

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.11.2013, 13:53
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ