Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Stawiguda: z udziałem funduszy unijnych zakończono rewitalizację terenów gminy

24.02.2023, 16:36aktualizacja: 24.02.2023, 16:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Zagospodarowanie terenu przy przedszkolu w miejscowości Bartąg, budowa sieci ścieżek pieszo-rowerowych i nowe ulepszone schody do szkoły podstawowej w Rusi – to m.in. elementy zakończonego w gminie Stawiguda projektu rewitalizacji terenów tej gminy zakończonej z udziałem funduszy UE.

„Ochrona zasobów przyrodniczych gminy Stawiguda to projekt obejmujący dużo różnych zadań na kwotę ponad 15 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło niespełna 13 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur” – powiedział Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda.

Zrealizowany z unijnym wsparciem projekt składa się z 21 zadań, w tym np. zagospodarowanie terenu przy przedszkolu w Bartągu, które obejmowało m.in. budowę dwóch boisk, sceny plenerowej, ogrodu sensorycznego, placu zabaw i budowę kładek nad rzeką Łyną.

„Ten zrewitalizowany teren przy przedszkolu w Bartągu to jest takie centrum kultury w naszej wsi i okolicy. Jest ono dynamicznie i bardzo intensywnie wykorzystywane. Rewitalizacja tej przestrzeni na pewno przyczyni się do poprawy funkcjonowania społeczności lokalnej” - oceniła Katarzyna Wysocka, dyrektor przedszkola w Bartągu.

Poza terenem przy gminnym przedszkolu unijne dofinansowanie posłużyło także do rewitalizacji schodów do szkoły podstawowej w Rusi oraz budowy w gminie sieci ścieżek pieszo-rowerowych.

„Korzystamy z dodatkowych możliwości, jakie tworzy nam tutaj gmina. Szkoła jest usytuowana obok schodów, które w tej chwili są bardzo ciekawie przyozdobione, co też cieszy się tutaj bardzo dużą  popularnością. Poza tym nasze dzieciaki w podstawie programowej mają zdobycie karty rowerowej, a co za tym idzie – umiejętności rowerowych, dlatego przygotowujemy się do rajdów rowerowych, które będą się odbywały na nowych ścieżkach. W ramach współpracy z naszym przedszkolem, mamy opracowany plan na korzystanie z nowego placu i z tej sceny. Powstał u nas zespół muzyczny, który tylko czeka na to, żeby rzeczywiście można było skorzystać z tego miejsca” – powiedziała Monika Markowicz, dyrektor szkoły podstawowej w Rusi.

Zdaniem Marcina Kuchcińskiego, wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego, projekty takie jak ten zakończony w gminie Stawiguda, mają duże znaczenie dla społeczności lokalnej i dla zachowania unikalnego charakteru regionu.

„Dzięki temu, że są to programy z bioróżnorodności, zachowujemy tę naturę, tę moc, którą daje środowisko. Naszym regionem jest Warmia i Mazury – piękne terenu, lasu i jeziora, więc zagospodarowujemy tereny, zachowując ten pierwotny obszar. Zdecydowanie trzeba podkreślić, że gdyby nie fundusze unijne, takich inwestycji nie moglibyśmy oglądać. Fundusze europejskie są konieczne, potrzebne, bez nich nasz rozwój byłby zdecydowanie mniejszy” – dodał wicemarszałek Gosiewski.

 Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego jest szóstym samorządem, który odwiedziliśmy w ramach projektu „Polityka spójności w regionach”. W ramach cyklu wideoreportaży o funduszach unijnych pokażemy dwadzieścia miejsc, które zmieniły się dzięki polityce spójności i dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Cykl powstaje w ramach projektu, który PAP realizuje we współpracy z Komisją Europejską.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 24.02.2023, 16:36
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ