Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Toruń: Dowody z krótszym terminem

10.09.2021, 14:58aktualizacja: 10.09.2021, 15:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Małgorzata Litwin
Fot. Małgorzata Litwin
Jeśli masz dowód osobisty wydany po 2 sierpnia 2021 roku, będzie on ważny krócej niż standardowe 10 lat.

To informacja ważna zarówno dla posiadaczy takich dowodów, jak i instytucji, które od swoich klientów wymagają poświadczenia danych osobowych za pomocą dowodu osobistego. W związku z opóźnieniami we wdrożeniu nowego typu dokumentu z rozszerzoną warstwą elektroniczną obecnie wydawane dowody tożsamości mają krótszy termin ważności.

- Interesanci zaczynają się do nas zgłaszać z zarzutami, że wydano im wadliwe dowody, ponieważ różne instytucje, zwłaszcza banki udzielające kredytów, zwracają uwagę na krótszy niż 10-letni okres ważności dokumentów niż obowiązujący do tej pory – mówi Grażyna Przybysz, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Torunia. - Informuję wszystkich zainteresowanych, że dowody osobiste wydane po 2 sierpnia 2021 r. z krótszym terminem ważności są ważne i można na ich podstawie dokonywać czynności prawnych.

Dowody takie będą ważne nie dłużej niż do 3 sierpnia 2031 r.

Nie jest jeszcze znany dokładny termin wprowadzenia do obiegu nowego typu dowodów osobistych. Będzie on wskazany w komunikacie ministra MSWiA i ministra cyfryzacji, kiedy zostaną pokonane problemy techniczne, jakie pojawiły się w związku z przygotowaniem przez rząd nowego systemu. Dlatego zadecydowano, że w okresie przejściowym dowody osobiste wydane po 2 sierpnia 2021 r. zamiast 10-letniego terminu ważności będą miały termin krótszy.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.09.2021, 14:58
Źródło informacji Toruń
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ