Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Trwa nabór w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego. Szansa dla samorządów

13.12.2022, 14:10aktualizacja: 13.12.2022, 14:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Ewt.gov.pl
Fot. Ewt.gov.pl
Do 26 stycznia 2023 r. trwa nabór wniosków o dofinansowanie projektu małego w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027. Program jest szansą na rozwój polskich regionów w miejsca ekologiczne, innowacyjne i odpowiadające na potrzeby mieszkańców przy niewielkim nakładzie finansowym.

Program Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 jest dedykowany instytucjom z całej Polski, w szczególności władzom publicznym (władze centralne, samorządy regionalne i lokalne), instytucjom publicznym i uczelniom wyższych, instytucjom otoczenia biznesu czy NGO

„Jeśli zmagają się Państwo z wyzwaniem, które mogłoby być rozwiązane dzięki współpracy z innymi krajami i skorzystaniu z ich doświadczenia, zachęcamy do udziału w programie, który oferuje 80% dofinansowania zaplanowanych działań. Ponadto mogą Państwo otrzymać dofinansowanie z rezerwy celowej budżetu, dzięki czemu przy małym nakładzie finansowym stworzyć innowacyjny region” – podkreślono w komunikacie resortu.

MFiPR zwróciło uwagę, że program bardzo mocno akcentuje wykorzystanie cyfryzacji w usługach publicznych, dlatego główną grupą docelową projektów są jednostki samorządu terytorialnego.
 
Jednocześnie resort przypomniał, że obecnie trwa nabór na dofinansowanie projektów małych i głównych w programie. Wnioski można składać do 26 stycznia br. (do 5 stycznia należy złożyć pierwszy obligatoryjny dokument).

Więcej o dofinansowaniu projektów małych oraz o zasadach naboru można dowiedzieć się podczas  spotkania, które odbędzie się 20 grudnia br.
Przykłady projektów z udziałem gmin i miast, które mogą być inspiracją do uczestnictwa w programie:

Gmina Doruchów poprawiła zdolności oczyszczania istniejącej w gminie oczyszczalni, która zmagała się z dużą ilością ścieków przemysłowych. Znaleziono rozwiązanie na problem oczyszczalni i dofinansowano nowy ciąg mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków przemysłowych, co znacząco poprawiło jakość ścieków odprowadzanych do pobliskiego potoku.

Gmina Sokoły zbudowała przydomową oczyszczalnię ścieków przy szkole i partycypowała w stworzeniu narzędzia informacyjnego, które ma pomóc właścicielom domów znaleźć skuteczne urządzenia do oczyszczania ścieków i w dłuższej perspektywie czasu zaoszczędzić pieniądze i czas.

Gmina Suwałki zrealizowała działania mające na celu poprawę i ochronę zdrowia dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki działaniom pilotażowym, przedszkole zostało wyposażone m.in. w urządzenia VR, a mieszkańcy skorzystali z wydarzeń i kampanii promujących zdrowy styl życia.

Miasto Leszno poprawiło efektywności energetyczną oczyszczalni, która była w 100% uzależniona energetycznie od dostawców zewnętrznych. Dzięki rozwiązaniom wypracowanym w ramach projektu i jego przetestowaniu, oczyszczalnia mogła uniezależnić się częściowo w zakresie energii elektrycznej i cieplnej.

Miasto Rybnik stawiło czoła marnowaniu żywienia w stołówkach szkolnych.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.12.2022, 14:10
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ