Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ursula von der Leyen w PE: solidarność z Izraelem nie wyklucza pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

19.10.2023, 15:32aktualizacja: 19.10.2023, 15:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Europa stoi u boku Izraela w tym mrocznym okresie – podkreśliła Ursula von der Leyen; fot. © European Union 2023 - Source : EP
Europa stoi u boku Izraela w tym mrocznym okresie – podkreśliła Ursula von der Leyen; fot. © European Union 2023 - Source : EP
Nie ma sprzeczności pomiędzy solidarnością z Izraelem a reagowaniem na potrzeby humanitarne w Gazie - powiedziała w środę podczas debaty w europarlamencie w Strasburgu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W swoim wystąpieniu szefowa KE podkreśliła prawo Izraela do samoobrony, zaznaczyła jednak, że musi się to odbywać zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego.

„Europa stoi u boku Izraela w tym mrocznym okresie” – podkreśliła von der Leyen, ale zaznaczyła również, że „nie ma sprzeczności pomiędzy solidarności z Izraelem a reagowaniem na potrzeby humanitarne w Gazie”. W tym kontekście zaapelowała, aby europejska pomoc humanitarna jak najszybciej dotarła do mieszkańców Strefy Gazy za pomocą mostu powietrznego z UE do Egiptu.

Przypomniała, że Unia Europejska od lat udziela wsparcia Palestynie.

„To się nie zmieni. Jednak w miarę rozwoju sytuacji na miejscu, istotne jest również, abyśmy pilnie i uważnie dokonali przeglądu naszej pomocy finansowej dla Palestyny. Finansowanie UE nigdy nie trafiło do Hamasu ani żadnego podmiotu terrorystycznego. I nigdy tak nie będzie. To, co zrobił Hamas, nie ma nic wspólnego z uzasadnionymi aspiracjami narodu palestyńskiego” - stwierdziła.

Szefowa KE nawiązała też do wtorkowego ataku na szpital Al-Ahli w Gazie, w którym zginęło około 500 osób. Izrael i władze palestyńskie oskarżają się nawzajem o dokonanie ataku rakietowego, który spowodował zawalenie się budynku.

„Terror Hamasu wciągnął Izrael i Palestynę w nową spiralę przemocy. Wczoraj wieczorem nowa, bezsensowna tragedia zszokowała nas wszystkich. Szpital w Gazie, zapewniający schronienie setkom rannych, zamienił się w piekło. Sceny ze szpitala Al-Ahli są przerażające i niepokojące. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla uderzenia w szpital pełen cywilów. Należy ustalić wszystkie fakty i pociągnąć winnych do odpowiedzialności. W tej tragicznej godzinie wszyscy musimy podwoić wysiłki, aby chronić ludność cywilną przed okropieństwami tej wojny" - powiedziała przewodnicząca KE.

Odniosła się również do wzrostu antysemickich incydentów w Europie i zaapelowała, by „chronić życie Żydów w Europie” i umożliwić Żydom bezpieczne „noszenie jarmułki lub gwiazdy Dawida na naszych ulicach”.

„Zwiększyliśmy fundusze UE na ochronę miejsc kultu, takich jak synagogi. Na początku mandatu zaproponowaliśmy dodanie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści do listy przestępstw UE, które muszą być karane w całej Unii. Nasz wniosek jest nadal blokowany przez niektóre państwa członkowskie. To nie może dłużej czekać. Nadszedł czas, aby państwa członkowskie podjęły działania” - stwierdziła von der Leyen.

Ze Strasburga Marcin Mastalerz

Źródło informacji: EuroPAP News

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.10.2023, 15:32
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ