Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Uważaj na fake newsy, czyli gdzie szukać zweryfikowanych informacji

07.07.2022, 16:08aktualizacja: 07.07.2022, 16:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prasowa Akademia Pieniądza - logo
Prasowa Akademia Pieniądza - logo
Jeśli nie masz czasu na sprawdzenie, czy sensacyjna informacja, na którą natrafiłeś np. w mediach społecznościowych jest prawdziwa, zajrzyj do serwisu, który zawodowo zajmuje się sprawdzaniem fake newsów - sugeruje red. Anna Gwozdowska z serwisu Fakehunter PAP.

„Załóżmy, że ktoś, buszując w internecie, znajduje informację, która budzi jego wątpliwości i nie ma czasu, żeby sprawdzić źródło tej informacji, sprawdzić jej wiarygodność. Wtedy może sięgnąć do serwisów, które zawodowo zajmują się sprawdzaniem fake newsów, np. do takiego serwisu, który prowadzi Polska Agencja Prasowa” - wyjaśnia Gwozdowska.

Jej zdaniem gdy mamy czas, żeby zająć się samemu takim sprawdzaniem i stać się takim amatorskim fakehunterem, to warto zajrzeć do wiarygodnej agencji prasowej. „Warto też przyjrzeć się, w jaki sposób tego typu informacja była komentowana w wiarygodnych, rzetelnych mediach” - dodaje ekspertka.

„Oczywiście czasami najlepiej jest po prostu próbować dotrzeć do osób czy instytucji, które były źródłem tej informacji, bo może się okazać, że one już np. wypuściły w świat dementi na ten temat. W każdym razie albo można sięgnąć do serwisów, które zawodowo zajmują się sprawdzaniem fake newsów, albo pokusić się o takie samodzielne sprawdzanie, które też jest możliwe. Dostęp do internetu daje nam olbrzymie możliwości” - podsumowuje Gwozdowska.

Więcej na temat zasad weryfikacji fake newsów, w tym zwłaszcza informacji gospodarczych, można odnaleźć w szkoleniu online, które jest dostępne dla zarejestrowanych uczestników projektu Prasowa Akademia Pieniądza pod adresem: https://akademia.pap.pl  

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.07.2022, 16:08
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ