Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Velo Baltica na Pomorzu Zachodnim wzbogacona o kolejne odcinki

19.09.2023, 15:00aktualizacja: 19.09.2023, 15:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UMWZ
UMWZ
Gotowe są nowe odcinki trasy rowerowej Velo Baltica w woj. zachodniopomorskim. Prawie 5 km rowerowej autostrady połączyło Dziwnówek z Radawką i Radawkę z Łukęcinem. Inwestycję o wartości 6,9 mln zł kwotą blisko 5,8 mln zł wsparły Fundusze Europejskie.

W efekcie w gminie Dziwnów jest już 25 kilometrów nadbałtyckiej trasy rowerowej. Budowa ścieżki została zaprojektowana w zgodzie z zasadą uniwersalnego projektowania, tj. w taki sposób, by mogła być użyta przez wszystkich ludzi, w możliwie szerokim zakresie, bez potrzeby dodatkowej adaptacji. Trasa ma nawierzchnię bitumiczną, o zmiennej szerokości od 2,5 do 3 m. Jest to szerokość, która pozwala bezpiecznie wyminąć się rowerom jadącym z przeciwnych kierunków. 

Velo Baltica na terenie woj. zachodniopomorskiego liczy 235 km. Rozpoczyna się w Świnoujściu. Część jej odcinków przebiega w sąsiedztwie plaż, inne poprowadzono przez najbardziej znane miejscowości wypoczynkowe. Tam, gdzie tereny nie są dostępne inwestycyjnie, trasa jest wytyczana wzdłuż dróg wojewódzkich, głównie DW102 biegnącej z Międzyzdrojów do Kołobrzegu. 

Koncepcja trasy polegała na wykorzystaniu istniejących odcinków i projektów, które budowały i przygotowywały samodzielnie nadmorskie gminy. Nowe projekty, które powstawały na zlecenie samorządu województwa stopniowo wypełniają luki w zaplanowanej trasie. Istotną częścią koncepcji było również spójne oznakowanie całego projektu.

To jedna z czterech rowerowych inwestycji infrastrukturalnych w regionie tworzących Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. To wieloetapowe zadanie było współfinansowane ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jak wynika z Mapy Dotacji, w perspektywie finansowej 2014-2020 Velo Balticę Fundusze Europejskie wspierały 9-krotnie. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.09.2023, 15:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ