Newsletter

Polityka i społeczeństwo

VIII Europejski Kongres Samorządów - „Nowa solidarność dla nowej epoki”

28.02.2023, 09:33aktualizacja: 28.02.2023, 09:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Instytut Studiów Wschodnich/EKS - baner
Instytut Studiów Wschodnich/EKS - baner
VIII Europejski Kongres Samorządów odbędzie się w dniach 6-7 marca w Mikołajkach w Hotelu Gołębiewskim. Hasłem tegorocznej edycji jest „Nowa solidarność dla nowej epoki”. Europejski Kongres Samorządów (EKS) jest tworzony przez Instytut Studiów Wschodnich, który jest także organizatorem Forum Ekonomicznego w Karpaczu. EKS to inicjatywa dedykowana do rozwijania wątków samorządowych. To miejsce wymiany poglądów i pogłębiania współpracy, którego gośćmi są liderzy polskich i europejskich samorządów, ale także polityki centralnej i międzynarodowej, biznesu, nauki, kultury, mediów i organizacji pozarządowych.

„Nowa solidarność dla nowej epoki” - to temat przewodni VIII Europejskiego Kongresu Samorządów. Pandemia i wojna w Ukrainie w tragiczny sposób zakończyły starą epokę. Nowa epoka wymaga pogłębienia współpracy, zrozumienia i budowania solidarności ponad podziałami. Aby państwo było silne i skuteczne, niezbędnymi są silne i sprawne samorządy. To właśnie one najlepiej sprawdzają się w sytuacjach kryzysowych, biorąc na siebie ciężar niespodziewanych wydarzeń, takich jak kryzys uchodźczy czy pandemia. To one muszą zareagować pierwsze i to one rozumieją potrzeby lokalnych mieszkańców, na nie także spada ciężar zarządzania oraz wprowadzania reform społecznych. Nie ma ani jednej sfery życia społecznego i gospodarczego, w którą samorząd nie byłby w pewnym stopniu zaangażowany. Spośród wielu ról, jakie spełniają samorządy, należy uwypuklić także konieczność budowania porozumienia lokalnego, regionalnego, państwowego oraz międzynarodowego. To właśnie samorządy niejednokrotnie inicjują projekty, które przeradzają się następnie w rozwiniętą współpracę międzynarodową. O konieczności budowania nowego, sprawnego i solidarnego samorządu w nowej epoce uczestnicy będą rozmawiać podczas VIII Europejskiego Kongresu Samorządów.

Program Kongresu składać się będzie z 12 ścieżek tematycznych obejmujących ponad 120 wydarzeń w tym: sesji plenarnych, bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów, prezentacji raportów, ale także wydarzeń kulturalnych. Tematy Kongresu są podzielone pomiędzy ścieżki tematyczne m.in.: biznes i zarządzanie, finanse, forum kultury regionów, gospodarka, ochrona środowiska, „Przyjazny Samorząd”, „Salon Przemysłu Turystycznego”, „Samorząd Przyszłości”, społeczeństwo, współpraca międzyregionalna, wydarzenia specjalne, zdrowie, zrównoważony rozwój. Debaty Kongresu poruszą między innymi problemy współczesnej urbanistyki, mechanizmów rozwoju miast i regionów, finansowania inwestycji, ochrony środowiska, polityki zdrowotnej oraz działań samorządów w nowej rzeczywistości.

Gości wydarzenia jest ponad 2000, wśród nich liderzy polskich i europejskich samorządów, przedstawiciele polityki centralnej i międzynarodowej, elit regionalnych, lokalnych, biznesu, nauki, kultury, mediów i organizacji pozarządowych. Misją Kongresu jest budowanie platformy porozumienia różnych środowisk, uwrażliwianie odbiorców na tematy społeczne, ekonomiczne, budowanie konsensu, czerpanie ze wzajemnych doświadczeń i wyznaczanie trendów rozwoju europejskiej samorządności oraz współpracy samorządów z pozostałymi sektorami życia społecznego.

Uczestnictwo w EKS-ie to jednak nie tylko dyskusje merytoryczne. To także nawiązywanie nowych kontaktów, spędzanie czasu w inspirującym gronie, a także odpoczynek w malowniczo położonym Hotelu Gołębiewskim, czy też poznanie uroków Warmii i Mazur.

VIII Europejski Kongres Samorządów odbędzie się w dniach 6-7 marca 2023 roku w Mikołajkach w Hotelu Gołębiewskim.

Głównym Partnerem VIII Europejskiego Kongresu Samorządów jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Więcej informacji na temat Kongresu znajduje się na stronie: https://www.forum-ekonomiczne.pl/event/viii-europejski-kongres-samorzadow/.

Rejestracja pod linkiem: https://economicforum.pl/rejestracja-eks/index.php/form/fe?open=Eks&_lang=pl=.

Źródło informacji: Instytut Studiów Wschodnich

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.02.2023, 09:33
Źródło informacji Instytut Studiów Wschodnich
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ