Newsletter

Polityka i społeczeństwo

W czwartek inauguracja #FakeHunter Challenge – Geopolityka

23.03.2022, 11:28aktualizacja: 23.03.2022, 12:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - #FakeHunter Challenge/Geopolityka, grafika
PAP - #FakeHunter Challenge/Geopolityka, grafika
Geopolityka – to temat piątej już edycji #FakeHunter Challenge, która rusza jutro, 24 marca. Zadaniem uczestników konkursu będzie tropienie w sieci i demaskowanie fake newsów dotyczących obecnej sytuacji na światowej arenie politycznej, w tym przede wszystkim dezinformacji związanej z inwazją Rosji na Ukrainę. Do wygrania cenne nagrody finansowe. Organizatorami konkursu są PAP i GovTech Polska, a współorganizatorami - Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Cyfrowa Polska.

W konkursie może wziąć udział każdy, komu zależy na walce z rozpowszechnianiem szkodliwych, fałszywych informacji, w dużej części stanowiących element propagandy rosyjskiego agresora i środowisk, które popierają jego działania. Takie fake newsy to również element wojny dezinformacyjnej, ukierunkowanej na sianie nienawiści, lęku i zwątpienia wśród obywateli walczącej Ukrainy i jej międzynarodowych sojuszników. Każda zweryfikowana nieprawdziwa informacja - to małe zwycięstwo w tej wojnie.

Podczas czterech dni zarejestrowane osoby, które mogą działać samodzielnie lub w zespołach (2-5 osób), mają za zadanie zgłaszać fake newsy publikowane w internecie, dotyczące m.in. wojny na Ukrainie, rosyjskich działań militarnych i politycznych, pomocy udzielanej ukraińskim uchodźcom przez Polskę, konsekwencji gospodarczych wywołanych działaniami na Wschodzie. Zakres tematyczny konkursu uwzględnia również treści związane z fałszowaniem wizerunku polskiego państwa i jego historii.

Konkurs składa się z dwóch konkurencji. Jedna to polowanie na fake newsy, druga to przygotowywanie raportów factcheckingowych, opartych na wiarygodnych źródłach- fact checking challenge. Punkty z zakwalifikowanych i ocenionych przez jury prac sumują się.

Zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe w wysokości: I miejsce – 8 tys. zł, II miejsce – 6 tys. zł, III miejsce – 3 tys. zł. Im więcej zgłoszonych i prawidłowo ocenionych przez jury prac, tym więcej punktów i miejsce na podium.

Dodatkowo, dla uczniów z 20 szkół, które jako pierwsze zgłoszą się mailowo na adres fakehunter@pap.pl, zostaną zorganizowane bezpłatne warsztaty z weryfikacji informacji. Wśród ekspertów prowadzących zajęcia będą specjaliści z portalu #FakeHunter, którzy na co dzień zajmują się weryfikacją fałszywych i zmanipulowanych informacji publikowanych w sieci oraz eksperci GovTech Polska.

Do wygrania jest także nagroda specjalna – iPad. Aby ją zdobyć, trzeba przedstawić swoje pomysły na to, jak zaangażować w walkę z dezinformacją jeszcze liczniejsze rzesze internautów, oraz koncepcje na wzbogacenie i udoskonalenie projektu społecznego FakeHunter. Dotyczy to także propozycji tematycznych lub organizacyjnych na kolejne edycje konkursu FakeHunter Challenge. Pomysły można przesyłać na adres fakehunter@pap.pl.

#FakeHunter Challenge to nie tylko rywalizacja, to również możliwość posłuchania cyklu interesujących rozmów i debat transmitowanych live na https://fakehunter.pap.pl/challengeV. Będą w nich uczestniczyli eksperci: dziennikarze, politolodzy, publicyści, analitycy, zajmujący się sprawami międzynarodowymi, ale także psycholog i harcerze.

Wśród planowanych tematów są: wojna w Ukrainie, dezinformacja inspirowana i prowadzona przez Kreml, konsekwencje gospodarcze inwazji rosyjskiej dla całego świata. Postaramy się też prześledzić skalę fake newsów, jakie pojawiają się na temat Polski w zagranicznej prasie i zastanowimy się razem z ekspertami, z czego to wynika i jak powinniśmy na to reagować.

Pierwszego dnia gośćmi będą m.in. Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech – szef Centrum GovTech, pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej, Michał Kanownik, prezes zarządu Związku Cyfrowa Polska (ZIPSEE) oraz Dorota Minta, psycholog, która doradzi, jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o trudnym temacie, jakim jest wojna i jak pomagać w radzeniu sobie z emocjami. Z kolei harcerze z ZHP Chorągiew Kielecka opowiedzą o pomocy i innych działaniach, które podejmują na rzecz potrzebujących.

Podczas kolejnych dni będzie można wysłuchać ekspertów takiego formatu jak: gen. Roman Polko, były dowódca GROM i zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, członek prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa i Obronności czy Martyna Bildziukiewicz, doktor nauk politycznych, szefowa działającej od 2015 roku unijnej grupy ds. walki z rosyjską dezinformacją - East StratCom Task Force.

Wypowiedzą się też: Jakub Biernat, dziennikarz TV Biełsat czy Grzegorz Kuczyński, analityk, publicysta, specjalizujący się w tematyce służb specjalnych oraz inni ciekawi goście.

Zapraszamy również na sobotnią debatę „Państwo, którego nie ma. Dezinformacja na temat Polski w światowym obiegu informacyjnym” z udziałem ekspertów: Macieja Świrskiego, prezesa Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom, Olgi Doleśniak–Harczuk, publicystki, dziennikarki, zastępczyni redaktora naczelnego miesięcznika "Nowe Państwo" i Marka Budzisza, eksperta ds. Rosji i obszarów postsowieckich.

Źródło informacji: PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.03.2022, 11:28
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ