Newsletter

Polityka i społeczeństwo

W dniach 18-19 listopada odbędzie się VI edycja konkursu #FakeHunter Challenge

17.11.2022, 09:00aktualizacja: 17.11.2022, 09:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - #FakeHunter Challenge, grafika
PAP - #FakeHunter Challenge, grafika
Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu #FakeHunter Challenge, organizowanego przez PAP, jest „Wojna Informacyjna”, czyli dezinformacja obejmująca sferę polityczną, militarną, gospodarczą, dyplomatyczną oraz energetyczną.

#FakeHunter Challenge to cykliczny konkurs organizowany przez Polską Agencję Prasową (https://fakehunter.pap.pl), kierowany do wszystkich, którym zależy na propagowaniu idei dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji. W szczególności adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich oraz studentów i społeczności ukraińskiej. Przed przystąpieniem do udziału w konkursie należy się zarejestrować na stronie https://fakehunter.pap.pl.

Recepta na wygraną jest prosta – im więcej zgłoszonych i prawidłowo ocenionych przez jury prac, tym więcej punktów.

Dla chętnych, chcących włączyć się do walki z fake newsami, dostępne są trzy konkurencje. W pierwszych dwóch mogą brać udział zespoły liczące od 1 do 5 członków. Do trzeciej kategorii mogą przystąpić zespoły klasowe szkół średnich, zgłaszane przez nauczycieli, wychowawców, opiekunów. 

Pierwsza konkurencja pod nazwą „Polowanie na fake newsy”, polega na wyłapywaniu w sieci nieprawdziwych informacji. Nagroda za I miejsce to 8 tys. zł, za drugie - 6 tys. zł, a za III miejsce - 3 tys. zł.

W drugiej konkurencji pt. #FakeHunter BrainStorm - liczy się kreatywność, otwartość na nowe rozwiązania i perspektywiczne myślenie. Organizator czeka na pomysły, które mogłyby wzbogacić i udoskonalić factcheckingowy serwis PAP pod kątem merytorycznym, funkcjonalnym czy technicznym. Nagroda za najciekawszy pomysł to iPad.

Trzecia konkurencja „#FakeHunter – Edu Masters” to propozycja dla młodzieży ze szkół średnich. Zadaniem zespołów klasowych (nie ma limitu osób zaangażowanych w projekt) będzie przygotowanie i przesłanie prezentacji w formie elektronicznej pod hasłem: „Nie nabieram się na fake newsy”. Praca zespołowa powinna skupiać się m.in. na charakterystyce najgroźniejszych lub najczęstszych form dezinformacji, z jakimi młodzież ma dziś do czynienia w sieci, prezentacji własnych sposobów rozpoznawania fake newsów i radzenia sobie z nimi oraz na prewencji, by nie stać się ofiarą fake newsa. Nagrodami dla trzech zespołów klasowych są warsztaty z projektowania 3D, przeprowadzone przez ekspertów z Centralnego Domu Technologii.

Dodatkowo dla pierwszych dwudziestu zgłoszonych szkół odbędą się bezpłatne warsztaty z weryfikacji informacji. 

Zwycięzców konkursu poznamy 25 listopada o godz. 12.00.

Konkursowi #FakeHunter Challenge towarzyszy cykl interesujących rozmów i debat, transmitowanych live. Wśród rozmówców będą: dziennikarze, korespondenci zagraniczni, analitycy i eksperci, zajmujący się sprawami międzynarodowymi oraz weryfikacją informacji. Przekażą swoje opinie na temat m.in.: dezinformacji inspirowanej i prowadzonej przez Kreml, propagandzie rosyjskich władz, skierowanej do swoich obywateli, aktualnym stanie działań wojennych w Ukrainie i spodziewanym przełomie w tej wojnie.

Informacje, rejestracja i transmisje live będą dostępne na https://fakehunter.pap.pl 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.11.2022, 09:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.