Newsletter

Polityka i społeczeństwo

W Łodzi rozpoczęło się Forum Bezpieczeństwa. Potrwa dwa dni

15.05.2024, 13:09aktualizacja: 15.05.2024, 13:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Forum Bezpieczeństwa/wiceminister Obrony Narodowej - Cezary Tomczyk
Forum Bezpieczeństwa/wiceminister Obrony Narodowej - Cezary Tomczyk
W Łodzi trwa dwudniowe Forum Bezpieczeństwa. Przedstawiciele rządu i administracji publicznej wraz z osobami zarządzającymi bezpieczeństwem w firmach sektorów ICT, IT, BI czy energetyki dyskutują m.in. o obronie powszechnej, odporności infrastruktury czy bezpieczeństwie energetycznym i cyfrowym.

Forum Bezpieczeństwa to dwudniowe wydarzenie skierowane do ekspertów zarządzających bezpieczeństwem w sektorze publicznym, pozarządowym i prywatnym. Tematem przewodnim III edycji wydarzenia są wszystkie linie frontu - od konieczności zwiększania obrony powszechnej, zapewnienia odpornej infrastruktury, bezpieczeństwa energetycznego i cyfrowego, aż po ochronę sygnalistów, kontrolę przepływów migracyjnych czy społeczne koszty życia w cieniu wojny.

Gośćmi tegorocznej edycji są m.in. przedstawiciele rządu i administracji publicznej oraz zarządzający kwestiami bezpieczeństwa w firmach sektora ICT, IT, BI oraz energetyki. Wśród panelistów nie zabrakło również ekspertów cyberbezpieczeństwa, naukowców oraz przedstawicieli pracodawców i think tanków.

W części otwierającej do uczestników konferencji ważne przesłanie skierowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. „Bezpieczeństwo to temat bardzo istotny z punktu widzenia każdego z nas, również z punktu widzenia samorządów, które z utęsknieniem czekają na ustawę o ochronie ludności. To będą też nasze zobowiązania w stosunku do mieszkańców, które będziemy spełniali i które musimy spełnić jak najszybciej” - zadeklarowała.

Wystąpienie wprowadzające wygłosił wiceminister Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, który mówił o perspektywie strategicznej oraz wadze współpracy cywilnej i wojskowej.

„Kwestie bezpieczeństwa stały się priorytetem na każdej płaszczyźnie działania państwa. Zarówno jeśli chodzi o samorząd, poziom państwowy, jak i o firmy. Każdy element naszej przestrzeni jest dzisiaj podporządkowany temu priorytetowi” - powiedział wiceminister. „W przypadku zagrożenia nie broni się po prostu wojsko, tylko broni się państwo i każdy jego element. Mamy wspólnie dużo do zrobienia, także w szkołach, urzędach i firmach. Potrzebne jest ćwiczenie i przegląd procedur. Każdy z nas może od siebie coś dołożyć w tej sprawie” - podkreślił.

Pełnoskalowa wojna w Ukrainie, konflikt zbrojny w Strefie Gazy czy rosnący niepokój na granicy z Białorusią wywołują liczne dyskusje nie tylko o powszechnej obronie polskiego społeczeństwa, ale również o, tak istotnym dla funkcjonowania państwa, bezpieczeństwie energetycznym. O tym, jak ważne jest wzmacnianie infrastruktury krytycznej, w obliczu różnych zagrożeń, rozmawiali gen. Radosław Kujawa, sekretarz stanu w KPRM, zastępca koordynatora Służb Specjalnych, oraz Witold Drożdż, członek zarządu ds. Strategii i Spraw Korporacyjnych w Orange Polska.

„Bez zbudowanego bardzo mocnego >>systemu immunologicznego<<, w czym państwo siłą rzeczy musi grać pierwsze skrzypce, nie wyobrażam sobie funkcjonowania w dzisiejszych realiach żadnego złożonego biznesu. Przemysł związany z nowymi technologiami, cyfryzacja, w momencie jakiegoś poważnego problemu z dostawami prądu po prostu przestaje istnieć. Pomimo stosowania rozwiązań mających na celu optymalizację wykorzystania energii elektrycznej, jesteśmy skazani na dość lawinowo rosnącą konsumpcję energii” - powiedział Witold Drożdż. „Interwencja i zaangażowanie państwa są jak najbardziej właściwe w obliczu wyzwań, przed którymi stoimy” - dodał.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Przeciwko Nadużyciom Gospodarczym AntiFraud oraz Fundacja Forum Bezpieczeństwa, a głównymi patronami: prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Konfederacja Lewiatan i Unia Metropolii Polskich. Partnerem technologicznym jest Orange Polska.

Więcej na temat programu i zaproszonych gości na stronie: www.forumbezpieczenstwa.pl

Źródło informacji: Orange Polska

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.05.2024, 13:09
Źródło informacji Orange Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ