Newsletter

Polityka i społeczeństwo

W PE debata i rezolucja ws. prześladowania liderów opozycji na Białorusi

18.05.2022, 12:55aktualizacja: 18.05.2022, 13:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP
W środę w PE odbędzie się debata poselska o represjach wobec opozycji politycznej i liderów związków zawodowych na Białorusi. Głosowanie nad rezolucją w tej sprawie będzie miało miejsce w czwartek.

Białoruskie Zgromadzenie Narodowe niedawno zmieniło kodeks karny, wprowadzając możliwość skazywania na karę śmierci osób oskarżonych o "usiłowanie popełnienia aktów terroryzmu".

Od czasu sfałszowanych wyborów prezydenckich w 2020 r. już 36 więźniów politycznych zostało skazanych na długie kary więzienia na podstawie takich zarzutów, a dziesiątki przedstawicieli sił demokratycznych i działaczy politycznych jest poszukiwanych za rzekomą działalność "terrorystyczną".

Zmiany w kodeksie karnym stworzą instrument represji politycznych wobec osób protestujących przeciwko brutalnemu reżimowi dyktatora Aleksandra Łukaszenki.

Białoruś jest jedynym państwem w Europie, w którym nadal wykonuje się karę śmierci.

Debata plenarna poświęcona będzie również najnowszym działaniom przeciwko niezależnym liderom związków zawodowych w tym kraju. 

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.05.2022, 12:55
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ