Newsletter

Polityka i społeczeństwo

W Tomaszowie Lubelskim o funkcjonowaniu między informacją a dezinformacją

26.09.2023, 15:05aktualizacja: 26.09.2023, 15:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

fot. PAP/W. Jargiło, Szef KPRM Marek Kuchciński podczas Międzynarodowej Konferencji Klubu Europy Karpat Między informacją a dezinformacją
fot. PAP/W. Jargiło, Szef KPRM Marek Kuchciński podczas Międzynarodowej Konferencji Klubu Europy Karpat Między informacją a dezinformacją
Kilkaset osób, w tym głównie uczniowie szkół średnich, wzięło udział w Międzynarodowej Konferencji Klubu Europy Karpat „Między informacją a dezinformacją”, która we wtorek zakończyła się w Tomaszowie Lubelskim.

„Jest niezwykle istotne, żeby młodym ludziom został podany problem funkcjonowania między informacją a dezinformacją” – podkreślił organizator konferencji, przewodniczący Klubu Europy Karpat w Tomaszowie Lubelskim Tomasz Zieliński.

Jak podsumował, w panelach dyskusyjnych podczas konferencji, wzięło udział kilkaset osób, przede wszystkim uczniów szkół średnich.

Podczas konferencji – poinformował Zieliński - pojawił się pomysł przeprowadzenia w tomaszowskich szkołach średnich warsztatów poświęconych dezinformacji we współpracy z Polską Agencją Prasową i Ministerstwem Cyfryzacji. Podczas zajęć młodzież nauczy się walki z dezinformacją, rozpoznawania jej i wyszukiwania źródeł informacji.

„Chciałbym, żeby Fake Hunter ruszył szerzej na Zamojszczyźnie, na Lubelszczyźnie. Chodzi o to, żeby młodzież zaczęła rozmawiać na ten temat, wymieniać informacje i rozmawiać o swoim odbiorze sieci i mediów” – wyjaśnił Zieliński.

Zapowiedział, że kolejna konferencja Klubu Europy Karpat w Tomaszowie Lubelskim poświęcona informacji i dezinformacji odbędzie się za rok.

Zdaniem współorganizatora konferencji, starosty powiatu tomaszowskiego Henryka Karwana, problem walki z dezinformacją jest istotny w kontekście wojny w Ukrainie. 

„Jako kraj przyfrontowy bardziej odczuwamy dezinformację, zakłamany wizerunek Polaków w Rosji, czy podsycanie antagonizmów międzynarodowych tylko po to, żeby poróżnić narody” – powiedział starosta dodając, że podczas konferencji zostały podane przykłady takich działań.

Celem konferencji – podsumował – jest przekonanie młodzieży do weryfikacji informacji i konfrontacji z innymi źródłami przed jej publikacją lub powtórzeniem. 

„Żeby być odpowiedzialnym za słowo, które się wypowie lub napisze” – dodał.

Jak podali organizatorzy, celem dwudniowej konferencji jest przedstawienie negatywnych skutków rozpowszechniania dezinformacji, zwłaszcza w obszarach przygranicznych. W warsztatach i panelach m.in. o obrazie Polski w mediach, cyberbezpieczeństwie w sieci i roli mediów społecznościowych w kreowaniu wizerunku wzięli udział politycy, przedstawiciele spółek Skarbu Państwa i dziennikarze m.in. Piotr Nisztor, Dorota Łosiewicz, Jacek Karnowski, Wojciech Pokora, Ryszard Montusiewicz, Antoni Trzmiel i Wojciech Surmacz.

Dla młodzieży przygotowano też Laboratoria Przyszłości, pokazy filmów i stanowisko mObywatel.

Patronem medialnym konferencji jest Polska Agencja Prasowa.(PAP)

Źródło informacji: PAP
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.09.2023, 15:05
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ