Newsletter

Polityka i społeczeństwo

W tym tygodniu w PE: zgromadzenie Euronest, unijne prawo klimatyczne i stosunki z Turcją

20.04.2021, 09:35aktualizacja: 20.04.2021, 09:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2019 - Source : EP
© European Union 2019 - Source : EP
Zgromadzenie Euronest, unijne prawo klimatyczne i stosunki z Turcją – znalazły się w planie prac komisji i grup politycznych Parlamentu Europejskiego na ten tydzień.

IX Zgromadzenie Euronest

We wtorek zgromadzenie parlamentarne Euronest, składające się z 60 posłów do Parlamentu Europejskiego oraz 10 posłów z każdego z parlamentów krajów partnerskich Europy Wschodniej (Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), spotka się na zdalnym posiedzeniu. Posiedzenie otworzy przewodniczący PE David Sassoli. Wśród mówców znajdą się komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi oraz liderka białoruskiej opozycji Sviatlana Tsikhanouskaya.

Unijne prawo klimatyczne

We wtorkowe popołudnie europosłowie i Prezydencja Rady będą próbowali znaleźć porozumienie w sprawie unijnego prawa klimatycznego, które jako część Europejskiego Zielonego Ładu uczyniłoby prawnym wymogiem, aby UE stała się neutralna klimatycznie do 2050 roku. Parlament odegrał ważną rolę w forsowaniu bardziej ambitnych ram klimatycznych UE, jak również w ogłoszeniu stanu wyjątkowego w 2019 roku.

Reakcja na pandemię i Unia Zdrowia

W czwartek członkowie Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) przeprowadzą debaty na temat pakietu Unii Europejskiej dotyczącego zdrowia oraz reakcji na pandemię COVID-19. Pierwsza z nich odbędzie się z udziałem komisarza ds. zdrowia Stelli Kyriakides, a druga, skupiająca się na globalnym wymiarze reakcji na pandemię, z przedstawicielami Światowej Organizacji Zdrowia.

Turcja

Komisja Spraw Zagranicznych (AFET) będzie głosować w sprawie Turcji i jej stosunków z UE. Wśród kwestii, które powinny zostać poruszone w tekście, są porozumienie w sprawie migracji, okupacja Cypru, nielegalne wiercenia i eksploracja we wschodniej części Morza Śródziemnego, naruszenia praworządności oraz zaangażowanie wojskowe i polityczne w Libii, Syrii i Górskim Karabachu. Głosowanie odbędzie się w czwartek, wyniki poznamy w piątek rano.

Sztuczna inteligencja

Dzień po opublikowaniu nowego wniosku w sprawie prawa UE dotyczącego wykorzystania sztucznej inteligencji oraz sposobów zapewnienia poszanowania wartości i praw UE Komisja Prawa (JURI) przeprowadzi w czwartek pierwszą debatę na temat tego wniosku z udziałem komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry'ego Bretona.

Przygotowania do sesji plenarnej

Grupy polityczne przygotują sesję plenarną w dniach 26-29 kwietnia, podczas której europosłowie będą debatować i głosować nad rozpoczęciem negocjacji z państwami członkowskimi w sprawie Zielonego Certyfikatu Cyfrowego, praw pasażerów kolei, nowego prawa zapobiegającego rozpowszechnianiu treści terrorystycznych w internecie, absolutorium z wykonania budżetu na 2019 rok oraz obowiązkowego rejestru na rzecz przejrzystości.

Europosłowie zareagują również na wyniki szczytu UE, który odbył się w dniach 25-26 marca. Będą dyskutować i głosować nad wieloma programami UE, takimi jak program badawczy "Horyzont Europa", który między innymi pomoże unijnym systemom opieki zdrowotnej przygotować się na przyszłe pandemie oraz obniżyć emisyjność przemysłu.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.04.2021, 09:35
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ