Newsletter

Polityka i społeczeństwo

W warszawskiej Kordegardzie wystawa „Białoruś: marsz wolności”

24.02.2021, 08:44aktualizacja: 25.02.2021, 16:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wystawa już od 4 marca 2021 w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda w Warszawie!
Wystawa już od 4 marca 2021 w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda w Warszawie!
Z inicjatywy Parlamentu Europejskiego w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda w Warszawie w dniach 4 – 25 marca będzie można oglądać wystawę „Białoruś: marsz wolności”.

„Żywie Białoruś”, „Ukochanej nie oddamy”, „Ja wychodzę”, „Idź precz ty i twój OMON” to typowe hasła, które można było usłyszeć i zobaczyć na ulicach miast Białorusi. Wystawa fotograficzna „Białoruś: marsz wolności” dokumentuje wydarzenia ostatnich miesięcy z perspektywy białoruskich fotografów i fotografek: Darii Buriakiny, Nadii Bużan, Andrieja Liankiewicza, Lesyi Pcholki, Wolhy Szukajły, Julii Szabłowskiej i Aleksandra Wasukowicza. Autorzy zdjęć znaleźli się w trudnej, nieoczywistej roli dziennikarza i obywatela.

„Autorzy zdjęć prezentowanych na wystawie walczą z aparatami w dłoniach. Są zaangażowanymi dziennikarzami i artystami, jak nigdy dotąd, pewni siebie i dumni ze swojego społeczeństwa. Poprosiliśmy ich też o >>dopowiedzenie<< dla nas całego kontekstu: kogo spotykają na ulicach, jak się czują, czy jest bezpiecznie, jak się zmieniło ich życie w ostatnich miesiącach. Zapytaliśmy także, czego im trzeba życzyć. Tutaj są zgodni: wolnego kraju, wolnej Białorusi!” – mówi Joanna Kinowska, kuratorka wystawy.

W grudniu 2020 r. Parlament Europejski przyznał demokratycznej opozycji na Białorusi nagrodę im. Sacharowa za działania na rzecz praw człowieka.

„Nagroda im. Sacharowa to najwyższe wyróżnienie za działania na rzecz praw człowieka przyznawane przez Unię Europejską. Celem naszej wystawy jest uhonorowanie laureatów Nagrody i jednocześnie pokazanie, że Europa wspiera ich i pamięta o ich dramatycznej walce o podstawowe wartości, takie jak uczciwe wybory” – podkreśla Ewa Michnowska z Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, organizatora wystawy. „Oprócz relacji fotograficznej na wystawie będzie można obejrzeć ich świadectwa: dowiedzieć się, kim są i jak przeżywają te historyczne protesty” - dodaje.

Wystawę fotograficzną „BIAŁORUŚ: MARSZ WOLNOŚCI” można obejrzeć w dniach 4-25 marca 2021 r., od wtorku do niedzieli , w godz. 11:00 – 19:00 w Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, w Warszawie.

Partnerami wystawy są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Galeria Narodowego Centrum Kultury Kordegarda. Patronat medialny nad wystawą objęła Telewizja Biełsat.

Źródło informacji: EuroPAP News

Image
Belka EuroPAP News

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.02.2021, 08:44
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ