Newsletter

Polityka i społeczeństwo

W wieku 100 lat zmarł dr Henry Kissinger

30.11.2023, 13:59aktualizacja: 30.11.2023, 14:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

NOWY JORK, 30 listopada 2023 r. /PRNewswire/ -- Dr Henry Kissinger, uznany amerykański uczony i mąż stanu, zmarł dzisiaj w swoim domu w stanie Connecticut.

Henry Kissinger urodził się w 1923 r. na południu Niemiec, gdzie jego ojciec pracował jako nauczyciel. W 1938 r. uciekł z rodziną z nazistowskich Niemiec do Ameryki. Po otrzymaniu amerykańskiego obywatelstwa w 1943 r. został wcielony do Armii Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach 1943-1946 służył w 84 Dywizji Piechoty. Za chwalebną służbę odznaczony został Brązową Gwiazdą. Po wojnie dr Kissinger pracował w kontrwywiadzie Armii Stanów Zjednoczonych na terenie okupowanych Niemiec. Do 1959 r. należał do Rezerwy Armii Stanów Zjednoczonych.

Tytuły licencjata i magistra oraz stopień doktorski uzyskał na Uniwersytecie Harvarda. Na uczelni tej też przez prawie 20 lat wykładał stosunki międzynarodowe. W 1969 r. prezydent Richard Nixon mianował go doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Później pełnił też funkcję sekretarza stanu podczas prezydentur Nixona i Geralda Forda, odgrywając kluczową rolę w otwarciu Stanów Zjednoczonych na Chiny i negocjacjach prowadzących do zakończenia wojny Jom Kipur na Bliskim Wschodzie, a także pomagając Ameryce zakończyć swój udział w wojnie wietnamskiej. Ponadto działał na rzecz wprowadzenia demokracji pośredniej w byłej Rodezji, a także brał udział w negocjacjach dotyczących kluczowych umów ze Związkiem Radzieckim w sprawie kontroli zbrojeń i uzbrojenia.

Dr Kissinger napisał 21 książek na temat bezpieczeństwa narodowego. W 1977 r. roku odszedł z rządu, ale ciesząc się opinią jednego z wielkich mężów stanu Ameryki, w późniejszych latach często doradzał prezydentom USA reprezentującym zarówno republikanów, jak i demokratów, ale również licznym przywódcom innych państw. W maju 2023 r. obchodził swoje setne urodziny i cały czas pozostawał aktywny. Ostatnio w swojej pracy skupiał się na zagadnieniu konsekwencji korzystania ze sztucznej inteligencji. Często występował w mediach i brał udział w dyskusjach panelowych, swój czas poświęcał też na pisanie i zagraniczne podróże. Więcej informacji biograficznych na temat dr. Kissingera oraz publikacji jego autorstwa można znaleźć na stronie www.henryakissinger.com.

Dr Kissinger pozostawił żonę - Nancy Maginnes Kissinger, z którą przeżył prawie 50 lat - dwójkę dzieci z pierwszego małżeństwa, Davida i Elizabeth, oraz piątkę wnuków.

Jego ciało zostanie złożone do grobu podczas prywatnej ceremonii pogrzebowej z udziałem rodziny. W późniejszym terminie w Nowym Jorku odbędzie się nabożeństwo żałobne. Rodzina dr. Kissingera prosi, by zamiast przynoszenia kwiatów rozważyć wpłacenie darowizny na rzecz Animal Medical Center, Development Office, 510 East 62nd Street, New York, NY 10065 lub Henry A. Kissinger Center for Global Affairs, Johns Hopkins University School of Advanced International Studies, 1717 Massachusetts Avenue, NW, Washington, DC 20036.

Źródło: Kissinger Associates, Inc.

KONTAKT:
e-mail: press@kissingerinc.com 

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.11.2023, 13:59
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ