Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Warmińsko-Mazurskie szkoli strażaków z Ukrainy

20.07.2023, 08:00aktualizacja: 20.07.2023, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
W Olsztynie dobiegło końca szkolenie strażaków ochotników z obwodu rówieńskiego z Ukrainy.

Strażacy przyjechali do Polski w ramach projektu „Training Ukrainian firefighters - saving Ukrainian lives” („Szkoląc ukraińskich strażaków - ratując ukraińskie życia”) dofinansowanego z konkursu grantowego Inicjatywy Środkowoeuropejskiej. Inicjatywa Środkowoeuropejska to funkcjonujące od 1989 roku forum współpracy międzyrządowej skupiające kraje z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Głównym celem projektu była organizacja szkolenia, które przygotowało słuchaczy do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, obsługi i konserwacji sprzętu gaśniczego, ale także do dobrego zarządzania jednostką.

Szkolenie było intensywne, wypełnione różnorodnymi zajęciami z zakresu wiedzy pożarniczej. Ochotnicy z obwodu rówieńskiego przeszli m.in. trening w komorze dymowej, wzięli udział w zajęciach z obsługi pneumatycznego sprzętu ratowniczego czy z obsługi sprzętu do działań poszukiwawczo-ratowniczych, który w Ukrainie po rosyjskich ostrzałach miast i wsi jest obecnie często wykorzystywany. Uczestników zainteresowały także zajęcia z budowy pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz elektrycznych, a także technik ratowniczych przy wypadkach drogowych. Program szkolenia uzupełniały wyjazdy terenowe do jednostek OSP działających na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

W ramach projektu jego uczestnicy otrzymali również niektóre elementy wyposażenia osobistego (hełmy, rękawice, kominiarki strażackie, buty strażackie), które mają zwiększyć ich bezpieczeństwo w czasie prowadzenia akcji ratunkowych w Ukrainie.

„Obwód rówieński jest pionierem w skali całej Ukrainy w tworzeniu ochotniczych straży pożarnych - mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Realizacja projektu to okazja do podzielenia się naszym doświadczeniem z wieloletniego działania polskich jednostek ochotniczych straży pożarnych. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta w Olsztynie przyczyni się do wsparcia procesu tworzenia sieci OSP w Ukrainie”.

Projekt został przygotowany i zrealizowany przez Departament Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie we współpracy z oddziałem wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, która udostępniła ośrodek szkoleniowy, a także przygotowała program szkolenia i zaangażowała swoich specjalistów.

Wartość całego projektu to 17 380 tys. euro, z czego wysokość grantu z Funduszu Współpracy Inicjatywy Środkowoeuropejskiej wyniosła 9,5 tys. euro.

Projekt był kolejną z inicjatyw zrealizowanych wspólnie przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego i obwód rówieński, które w 2023 roku świętują 20-lecie formalnej współpracy.

Źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 20.07.2023, 08:00
Źródło informacji Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ