Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wkrótce w PE: Dzień Pamięci o Holokauście i wybór przewodniczących komisji

24.01.2022, 16:34aktualizacja: 24.01.2022, 17:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union - Source : EP
© European Union - Source : EP
W tym tygodniu Parlament Europejski odda hołd ofiarom Holokaustu, wybierze też przewodniczących swoich komisji. Ponadto delegacja uda się na Ukrainę.

Na specjalnej sesji plenarnej w czwartek europosłowie oddadzą hołd ofiarom Holokaustu. Wydarzenie to odbędzie się 77 lat po wyzwoleniu nazistowskiego obozu Auschwitz. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola otworzy uroczystość, a ocalała z Holokaustu Margot Friedländer (100 lat), wygłosi przemówienie do europosłów.

Po wyborach przewodniczącej PE, wiceprzewodniczących i kwestorów w zeszłym tygodniu, europosłowie wybiorą przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji parlamentarnych, którzy będą koordynować ich pracę przez najbliższe dwa i pół roku.

Wszyscy europosłowie biorą udział w pracach komisji parlamentarnych; każda z nich zajmuje się inną dziedziną polityki. Komisje pracują nad projektami legislacyjnymi, negocjują z ministrami UE ostateczne teksty praw, sporządzają sprawozdania z własnej inicjatywy, organizują wysłuchania i analizują pracę innych instytucji UE.

W PE działają również komisje specjalne, powoływane na określony czas. We wtorek, po 18 miesiącach pracy nad oceną zagrożeń dla procesów demokratycznych w UE i poszukiwania możliwych rozwiązań, komisja specjalna ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji przyjmie swoje zalecenia dotyczące sposobów na uodpornienie UE.

Komisje Gospodarcza i Monetarna oraz Zatrudnienia i Spraw Socjalnych zajmą się we wtorek planami odbudowy. Natomiast europosłowie będą dyskutować z komisarzami: ds. handlu Valdisem Dombrovskisem, ds. gospodarczych Paolo Gentilonim, oraz ds. miejsc pracy i praw socjalnych Nicolasem Schmitem na temat koordynacji i monitorowania polityki gospodarczej i zatrudnienia w krajach UE.

Z kolei w niedzielę delegacja europosłów z Komisji Spraw Zagranicznych oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony uda się na Ukrainę, aby zebrać informacje na temat obecnego kryzysu bezpieczeństwa. W grudniu 2021 r. PE potępił zwiększenie ilości rosyjskich wojsk w pobliżu Ukrainy i wezwał do wprowadzenia sankcji.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.01.2022, 16:34
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ