Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wójt Lubaczowa: dzięki unijnym funduszom zrealizowaliśmy już projekty za 100 mln zł (wideoreportaż)

14.04.2021, 15:33aktualizacja: 14.04.2021, 16:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EuroPAP News - Kadr z filmu
EuroPAP News - Kadr z filmu
Od 2007 r. licząca nieco ponad 9 tys. mieszkańców gmina Lubaczów zrealizowała kilkadziesiąt unijnych projektów o łącznej wartości prawie 100 mln zł. Gmina jest przykładem tego, że fundusze europejskie zmieniają lokalną rzeczywistość.

Gmina Lubaczów w woj. podkarpackim to kolejny samorząd, który odwiedziliśmy w ramach naszego cyklu reportaży, w których pokazujemy, jak polskie gminy i miasta zmieniają się dzięki funduszom UE.

„Od 2007 r. na terenie gminy Lubaczów udało się zrealizować kilkadziesiąt projektów z udziałem środków unijnych. Łączna kwota, jaką gmina pozyskała na te projekty to ok. 60 mln zł dofinansowania. Dokładając do tego wkład własny to są projekty na kwotę 100 mln zł” – powiedział wójt Lubaczowa Wiesław Kapel.

Wójt zwrócił uwagę, że przedsięwzięcia, na które udało się pozyskać unijne wsparcie dotyczyły wielu obszarów i były bardzo różnorodne. Wymienił tu m.in. projekty drogowe, rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej, modernizację oczyszczalni ścieków, ale także inwestycje w edukację, w tym projekt, z którego jest szczególnie dumny - modernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baszni Dolnej. 

Bolesław Dudyk, dyrektor wyremontowanej placówki zwrócił uwagę, że budynek powstał jeszcze w okresie PRL jako tzw. „szkoła 1000-latka”. 

„Wydawało się, że w niej nic nie można zmienić. Okazuje się, że udało się zmodernizować i wejścia, i ściany, i korytarze, i ubikacje. Zmiany są przeogromne” – zaznaczył dyrektor dodając, że jednym z elementów inwestycji była też budowa nowego skrzydła, z czterema pomieszczeniami, w którym mieści się przedszkole.    

„Śmiem twierdzić, że piękniejszych pomieszczeń jak w naszym przedszkolu aż do Rzeszowa nie znajdziecie” – zachwalał projekt dyrektor Dudyk.    

Wśród inwestycji, które zrealizowano dzięki unijnym środkom wójt Lubaczowa wymienił też inwestycje w zakresie pomocy społecznej, w tym nowo wybudowany Dom Pomocy Społecznej w Krowicy Dużej dla osób przewlekle chorych psychicznie. 

„To także inwestycje związane z rewitalizacją gminy, w tym m.in. budowa Kresowej Osady. Teraz realizujemy drugi etap rewitalizacji, a mianowicie przebudowę obiektów pokolejowych, historycznych w przestrzeni Baszni Dolnej, Baszni Górnej i miejscowości Tymce, także z wykorzystaniem do celów rekreacyjnych i turystycznych” – wyliczał Kapel. 

Zdaniem wójta, zrealizowane inwestycje nie tylko poprawiają komfort życia mieszkańców, ale też dają szanse na rozwój turystyki i dalszy rozwój całej gminy.

mp/ kic/

Źródło informacji: EuroPAP News
 

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 14.04.2021, 15:33
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ